webalbania mp3 ne shqip
njoftime pune

Forum Shqiptar - Shqiperia - Albania - Tema Sociale - Bashkejetesa dhe Martesa

Bashkejetesa dhe Martesa
Ne kete forum mund te keshilloheni dhe diskutoni me shqiptar per problemet familjare,problemet prinder-femije,problemet shoqerore,emigracionin,papunesine.
Mund te flisni per humanizem,per te ardhmen e femijeve tane,edukimin shkollor dhe ate familjar,mund te flasim per femijet jetim,invalitet,pensionistet e shume tema te tjera...

Post new topic Reply to topic Printer Friendly Page
<
1 2 3 4
View previous topic :: View next topic
Author Message
KLEOPATRA
Anetare nderi
Anetare nderi

KLEOPATRA

Joined: Nov 21, 2005
Posts: 5118
Location: NE PALLATIN MBRETEROR
Karma: -84

Post Post subject: Re: martesa apo bashkjetesa
Posted: Fri May 05, 2006 10:35 AM
Reply with quote

kjo tem eshte hapur nje her...


_________________
Sikur lulja pa arome
sikur perla pa shkelqim
ashtu do ngelem une
n,q,s ti nuk je shpirti im


DEDIKUAR ROMELES...
Back to top
View user's profile

Anonymous
Post Post subject: Re: martesa apo bashkjetesa
Posted: Fri May 05, 2006 10:42 AM
Reply with quote

epo meqense e dike qe esht hap njehere po na jep leje ta mbyllim rrusho.

Back to top

I-AMESHUAR
Anetare nderi
Anetare nderi

I-AMESHUAR

Joined: Dec 17, 2005
Posts: 2091
Location: ke proletari shqiptar
Karma: +25

Post Post subject: Re: martesa apo bashkjetesa
Posted: Fri May 05, 2006 11:07 AM
Reply with quote

Anonymous wrote:
epo meqense e dike qe esht hap njehere po na jep leje ta mbyllim rrusho.
S´ka nevojë të mbyllet por e bashkova me temen ekzistuese dhe ju lutem hidhi nje sy temave perpara se te hapni nje teme.
Faleminderit per mirkuptimin.


_________________
Back to top
View user's profile Visit poster's website MSN Messenger

angela
Anetare nderi
Anetare nderi

angela

Joined: Dec 13, 2005
Posts: 7053
Location: casa
Vampiret e nates
Karma: +65

Post Post subject: Re: martesa apo bashkjetesa
Posted: Tue May 09, 2006 08:15 AM
Reply with quote

booo nuk e di skam nje mendim te qarte mbi kete ,them qe bashkejetesa eshte e nevojshme po pa e lene te behet shume e zvarritshme se me shume kohe kalon dhe me keq eshte...martesa behet nje projekt shume i larget...

une bashkejetoj prej 5 vjetesh...kam akoma shume deshire te martohem po bashkejetesa sikur e mpin pak njeriun...projektet per martese me mire te behen pas nje viti apo dy qe je me nje person se edhe pse vlen bashkejetesa per te njohur difektet si themi te gjithe....njohja e tepert pa impenjim i shton difektet dhe dalin me shume ne pah ato sesa virtyte...flas per te dy ne kete rast dhe me shume i njeh keto difekte dhe me sh peshojne....pastaj asnje seshte perfekt rri vite te tera me nej person dhe akoma thua o zot me duket sikur se njoh fare ...

bashkejetese po , po me karar .

Back to top
View user's profile

stef287
Web Sponsor
Web Sponsor

stef287

Joined: May 21, 2006
Posts: 3123
Location: Greqi.
Karma: +2

Post Post subject: Bashkëjetesa dhe Martesa
Posted: Fri Mar 23, 2007 07:56 PM
Reply with quote

Shume thone se martesa vret dashurine dhe keshtu qe provojne bashkjetesen.Po cfare eshte bashkjetesa ne te vertete;Nje djale dhe nje vajze qe ndajne krebatin ne mes;Secili ben jeten e tij pa shume pyetje psh:Ku ishe, me ke ishe;Po nuk na pelqeu dicka e kemi deren te hapur te ikim;Po ku jane ndjenjat;Kush do te perkrahet kur nuk ndihesh mire;Nuk e di.Kjo bashkjetesa eshte e mire per djemte besoj po per vajzat;Eshte e afte vajza te (lidhi)djalin qe te mos iki dhe te mos thote nje dite mirupafshim zemer se nuk kemi dicka te perbashket.Une besoj se vete fjala martese e tremb njeriun.Ne bashkjetese e ndjen veten me te lire besoj.Po edhe nje jete te tere bashkjetese nuk behet.Nje cift nuk quhet familje.Familje quhet nje cift me femije.Keshtu qe per mua nuk mund te rrish nje jete te tere duke bashkjetuar me dike.


_________________
Qe te thuash qe ke lexuar nje liber,
duhet te shfletosh shume faqe te tij.
E njejta gje ekziston edhe me njerezit.
Back to top
View user's profile Send e-mail MSN Messenger Yahoo Messenger Skype

elvis77
Anetare i ri
Anetare i ri

elvis77

Joined: Feb 04, 2007
Posts: 3
Location: tirana
Karma: 0

Post Post subject: Bashkëjetesa dhe Martesa
Posted: Fri Mar 30, 2007 05:17 PM
Reply with quote

Roman_XIII wrote:
i-ameshuar wrote:
Është një temë e cila po mundon dhe botën e përparuar.
Do të doja ta shtjellonim së bashku formën e re të jetës në cift.
Bashkëjetesa për mu është një formë dhe shndërrim i asaj frike për një lidhje të përhershme të përgjegjësisë që kërkon Martesa.
Po filizat e rinj që rriten në një ambjent familjar ku prindërit e kanë nxjerrë në jetë pa qenë ndonjëherë të martuar pra me bashkëjetesë si do reagojnë nga kjo zgjedhje ekstravagante e prindërve. C`kuptim do të marrë familja?
Bashkëjetesa si urë kaluese për të qenë i sigurtë në martesë apo humbje kohe sepse një ditë kjo urë do të shembet nga ndonjë tërmet i papritur dhe s`do kemi kohë të humbim për krijimin e familjes?
Martesa si institucion që përgatit njeriun për jetën?


MIRË SE VINI NË DEBAT


Po te zgjidhja prap,do zgjidhja bashkjetesen as se vej n'dyshim!!!!
Martesa tek ne shqipet esht 'e shenjte' nga kohet e lashta esht trasheguar kjo tradit ne menyr shum 'teforte'...! Me boten e sotme,rrezikon shum gjera me martes,ekonomi,femijet,shtepin etj me rradhe.......esht per te ardhur keq edhe ne Shqipni kan fillu me e qelb fare nga martesat 1-apo-2- vjet zgjasin e nderrojn grate apo burrat si cigare.........!

mendimi im nqs e don totalisht dike,s'ka ndryshim te madh martes/bashkjetes,bashkjetesen e zgjedh per vete ka me liri,nuk ndjehet robi '2-kam me i kpuc'........dikur po,10-15-vite me perpara ishte nder tu martoje......sot i ka plas cipa si meshkujve edhe femrave...30% e martesa zgjasin mbi 20-vite........turp!!!!!! I boni menjen pordh amerika/perendimi t'gjith patriotve tane...shofin J.Lo i nderron burrat si 'gorja qente' e frymzohen mileti............. Confused
Bashkjetes esht hapi im i ardhshem.... Wink
Martesa eshte dicka me serioze se bashkejetesa

Back to top
View user's profile

Maksimus
Anetare i respektuar
Anetare i respektuar

Maksimus

Joined: May 18, 2006
Posts: 859
Location: New York
Karma: -12

Post Post subject: Re: Bashkëjetesa dhe Martesa
Posted: Thu Apr 05, 2007 03:34 AM
Reply with quote

barbarella wrote:
Per mendimin tim bashkjetesa eshte thjesht nje arsye me shume per njerzit qe kane frike nga martesa dhe nuk jane te sigurte nese personi qe kane afer eshte i personi i duhur.

Nuk me duket e drrejte per asnje pale qe te kalojne 2 ose trre vjet ne bashkjetese dhe pas kesaj kohe te thone..o nuk jam shume i sigurt nqs ti je personi jetes time. Ka shume menyra per te kuptuar nqs nje njeri eshte i denje per te qene pjese e jetes tuaj. Nqs nuk e kupton qe personi ne fjale esht personi i jets tuaj mes bisedave, takimeve, veprimeve dhe momenteve te ndrryshme atehere me duket pak absurde qe do ta marresh vesh gjera jetike vetem sepse jeton me personin ne fjale.

Pastaj lidhjet nuk jane si makinat qe po e provon si hecen nje here dhe pastaj po e blen.

Nqs je e dedikuar tek nje person e kupton edhe para nje bashkjetese se sa i rendesishem eshte ky person per ju
pastaj edhe nqs martesa del katastrofe...........DIVORCE

I nje mendimi me postuesen qe po citoj.
Gjithmone kete mendim kam pasur. Ndersa bisedoja me nje shok per kete teme i them qe per mendimin tim martesa eshte me serioze dhe per ato qe besojne dhe pranojne se jeta dhe mardheniet ndermjet dy bashkeshorteve nuk shkojne si ne vaj gjithmone. jane dy mendje nuk behen nje! Per te vendosur qe te "bashkohesh" me nje njeri duhet te pranosh se do humbesh pak nga "sovraniteti" yt. Po qe se kuptohen ne teresi dy partneret po qe se nuk tradhetojne dhe po qe se vertet ka dashuri ndermjet tyre per njeri-tjetrin pse te mos martohen? Bashkjetesa per mendimin tim eshte edhe ofendim. Pasi nisesh per te bashkejetuar me nje person qe e dashuron dhe pretendon se i beson por nga ana tjeter mendon ndarjen ose pret qe ai (per femren) ose ajo (per mashkullin) do te te tradhetoje etj si keto. Njihe mire si karakter dhe vendos. Per pak gje s'ke pse te prishesh. Vellai me vellan, me motren, prindi me femijen nena me femijen ndodh qe zihen. Kur nena qe na ka mbajt ne bark me mundime per 9 muaj e na ka rrit po me mundime, edhe me ate ndodh qe grindemi, po njeriu qe hyn ne jeten tone pas shume vitesh? Duhet te pranojme qe nuk jemi perfekte dhe gjerat nuk shkojne perfekt. Ato qe s'i besojne partnerit per femrat dhe partneres per mashkullit edhe bashkejetesen e shofin me dyshim (kshu mendoj une). Ca ka tjeter pervec bashkejeteses?
Une mendoj qe kur njeriu vendos te martohet i merr parasysh shume gjera, kryesoret.


_________________
mburoja.net/
Back to top
View user's profile Send e-mail Visit poster's website

Maksimus
Anetare i respektuar
Anetare i respektuar

Maksimus

Joined: May 18, 2006
Posts: 859
Location: New York
Karma: -12

Post Post subject: Re: Bashkëjetesa dhe Martesa
Posted: Thu Apr 05, 2007 03:37 AM
Reply with quote

stef287 wrote:
Shume thone se martesa vret dashurine dhe keshtu qe provojne bashkjetesen.Po cfare eshte bashkjetesa ne te vertete;Nje djale dhe nje vajze qe ndajne krebatin ne mes;Secili ben jeten e tij pa shume pyetje psh:Ku ishe, me ke ishe;Po nuk na pelqeu dicka e kemi deren te hapur te ikim;Po ku jane ndjenjat;Kush do te perkrahet kur nuk ndihesh mire;Nuk e di.Kjo bashkjetesa eshte e mire per djemte besoj po per vajzat;Eshte e afte vajza te (lidhi)djalin qe te mos iki dhe te mos thote nje dite mirupafshim zemer se nuk kemi dicka te perbashket.Une besoj se vete fjala martese e tremb njeriun.Ne bashkjetese e ndjen veten me te lire besoj.Po edhe nje jete te tere bashkjetese nuk behet.Nje cift nuk quhet familje.Familje quhet nje cift me femije.Keshtu qe per mua nuk mund te rrish nje jete te tere duke bashkjetuar me dike.

dashuria humb kuptimin kur hyn zemra n'llogari (elita5) e jo kur martohesh. Mendoj se martesa eshte deshmi/kurorezim i dashurise e jo vrasje e dashurise.


_________________
mburoja.net/
Back to top
View user's profile Send e-mail Visit poster's website

crybaby
Anetare nderi
Anetare nderi

crybaby

Joined: Dec 19, 2006
Posts: 1878
Location: planeti mars
Karma: +79

Post Post subject: Re: Bashkëjetesa dhe Martesa
Posted: Tue May 22, 2007 10:01 AM
Reply with quote

I-AMESHUAR wrote:
Është një temë e cila po mundon dhe botën e përparuar.
Do të doja ta shtjellonim së bashku formën e re të jetës në cift.
Bashkëjetesa për mu është një formë dhe shndërrim i asaj frike për një lidhje të përhershme të përgjegjësisë që kërkon Martesa.
Po filizat e rinj që rriten në një ambjent familjar ku prindërit e kanë nxjerrë në jetë pa qenë ndonjëherë të martuar pra me bashkëjetesë si do reagojnë nga kjo zgjedhje ekstravagante e prindërve. C`kuptim do të marrë familja?
Bashkëjetesa si urë kaluese për të qenë i sigurtë në martesë apo humbje kohe sepse një ditë kjo urë do të shembet nga ndonjë tërmet i papritur dhe s`do kemi kohë të humbim për krijimin e familjes?
Martesa si institucion që përgatit njeriun për jetën?


MIRË SE VINI NË DEBAT
un mendoj se bashkejetesa dhe martesa ngjajn shum te ndryshme por kan te njejten baz, sepse edhe ne bashkejetes do te jetosh me dike, do kesh detyrime dhe nuk do mundesh dot ti rreshkasesh nje lidhjeje aq lehtas. Bashkejetesa esht nje menyr e te jetuari per personat qe i tremben fjales martese dhe monotoni, por harrojn qe dhe bashkejetesa mundet te kthehet ne monotoni. Ketu ne franc shum njerez bashkejetojn lindin dhe femij, kur i pyet pse nuk jeni martuar shumica thojn sepse martesa kushton dhe divorci akoma me shum. Pra per mua bashkejetesa esht nje menyr qe njeriu ka per ti ikur asaj diçkaje qe e tremb. Sa per femijet nese prinderit do jen bashk nuk do e kuptojn shum ndryshimit midis bashkejeteses dhe marteses se prinderve... dhe e fundit per ata qe mendojn qe nese bashkejetojne do e ken me te lir ndarjen gabojn sepse dhe ne martes nese fundi i vjen nje lidhjeje ateher çifti do ndahet pa e menduar gjat....


_________________
nese vendos te hecesh perpara, kurr mos e kthej koken mbrapa...
Back to top
View user's profile

Maksimus
Anetare i respektuar
Anetare i respektuar

Maksimus

Joined: May 18, 2006
Posts: 859
Location: New York
Karma: -12

Post Post subject: Bashkejetesa dhe Martesa
Posted: Fri Nov 23, 2007 02:41 AM
Reply with quote

bashkjetesa eshte ofendim qe i bejne partneret njeritjetrit duke i thene qe s'te besoj por hajt po kalojme bashke perkohesisht apo gjith jeten.
martesa eshte te besosh. dikush e nis si me nis lojen hapadollapa kur thote princi dikush mendohet mire dhe po qe kismet kalon shume mire.


_________________
mburoja.net/
Back to top
View user's profile Send e-mail Visit poster's website

<
1 2 3 4
Post new topic Reply to topic Printer Friendly Page

 Topics   Replies   Author   Views   Last Post 
Normal
No new posts Humor Shqiptar Para dhe pas martesës!! 8 UJKU_madh 3165 Re: Para dhe pas marte...
 Sun Sep 28, 2008 04:45 PM 
alina View latest post
No new posts TEMA TE NDRYSHME Topic has attachment Martesa Vitit
Martesa Vitit
[ Go to pageGo to page: 1, 2, 3 ]
25 barbarella 8474 Re: Martesa Vitit
 Thu Dec 20, 2007 04:56 PM 
Shpirti-Shejt View latest post
No new posts Tema Sociale Topic has attachment -Martesa me shkuesi (shkez)!apo duke dashuruar vete- ???
[ Go to pageGo to page: 1, 2, 3 ]
26 ZEBRA 5812 -Martesa me shkuesi (s...
 Fri May 18, 2007 03:47 PM 
shtremsi View latest post
No new posts Dashuria Martesa per dokumenta
[ Go to pageGo to page: 1, 2 ]
14 Po_mo 3164 Martesa per dokumenta
 Thu Mar 01, 2007 02:52 PM 
Po_mo View latest post
You cannot post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Rregullorja |Ndihme Online |Grupet e Forumit | Lajmet| MeeMira.com | WebAlbania.com | NjoftimeFalas.com | Akullore-Chat.com | BestDialog.com

Webalbania.com eshte themeluar me 28 nentor 2004.Qellimi i ketij websiti eshte bashkimi i shqiptareve nga e gjithe bota.Kerkon te jete per antaret e saje nje vend argetues,informues,edukues,patriotik.Jo vetem kaq,por di te respektoj dhe mirepres mysafiret e huaj.Ky websit ruan me fanatizem personat te cilet kane kontribuar ne mbarvajtje,jo vetem kaq ,por kujton dhe momente ne ndryshme te aktivitetit.Per me shume mund te hidhni nje sy ne librin e historise...
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy