webalbania mp3 ne shqip
njoftime pune

Forum Shqiptar - Shqiperia - Albania - Politike dhe Aktualitet - Lajmet - BERISHA SHPORRU

BERISHA SHPORRU
Komente rreth lajmeve
Post new topic Reply to topic Printer Friendly Page

1 2 3 4 5 6 7 8
>
View previous topic :: View next topic
Author Message
The following users give thanks for this topic Anonymous - Sat Mar 22, 2008 05:27 PM
Sirius
Anetare pjesmarres
Anetare pjesmarres

Sirius

Joined: Nov 14, 2004
Posts: 142
Location: Paris
Karma: +21

Post Post subject: BERISHA SHPORRU
Posted: Sat Mar 22, 2008 02:57 PM
Reply with quote

Ju lutem vizitoni sitin BERISHA SHPORRU dhe kërkoj nga administratorët të vendosin edhe kodin që të jetë edhe një link me këtë sit qe kodi të integrojë edhe faqen webalbanias!
Faleminderit


berishaik.com http://berishaik.com/
Kerciti ne 97-ten kallashi
se ishte ne qeveri Sali bimbashi
dhe ne 2005 u kthye perseri
se kishte etje per tragjedi
nuk je burre ti o Vampiri SALI
qe nuk pyete per gra e femij
per ty rendesi ka te vjedhi qeveria
pa se rruan se u shkrumbu Shqiperia
ti nuk ke gjak shqiptari
por instikte grabitqari
me ty ne jemi ne rrezik
PRANDAJ O SALI IK !


Pjese e shtuar nga Roni:Per ata qe nuk e dine mire.
Marr nga Balkanweb


TRAGJEDIA E GERDECIT MINUTE PAS MINUTE

Shperthim i fuqishem ne Gerdec te Vores. Shperthimi ka ndodhur ne nje depo municioni gjate operacionit qe po behej atje per asgjesim municionesh. Shperthimi eshte degjuar si ne Tirane ashtu dhe ne Durres. Nuk dihet ende shkaku i shperthimit, por mesohet se ka te lenduar, edhe pse nuk dihet ende numri i sakte i tyre. Drejt vendit te ngjarjes jane nisur makinat zjarrefikese, nderkohe qe eshte bllokuar trafiku ne autostrade. Per kete shkak policia ka krijuar korsi emergjence ne autostade. Nga ana tjeter mesohet se persona te plagosur, qe po udhetonin me autobusin e linjes Tirane- Durres me targe DR2078E, jane paraqitur ne spitalin e Durresit.

Berisha: Situata e rende
Kryeministri Berisha e vlereson te rende situaten ne Gerdec te Vores ku ka patur nje shperthim ne nje depo municionesh. Drejt vendngjarjes jane nisur disa helikopter per te kontrolluar situaten, por dhe per te evakuuar popullsine. Nderkaq pritet nje mbledhje e jashtezakonshme e qeverise. Shperthimi ka ndodhur prane nje zone te banuar. Sipas kreut te qeverise situata eshte tejet e rende dhe alarmante. Nuk dihet ende numri I viktimave, por spitali ushtarak dhe ai NEne Tereza jane ne gatishmeri te plote.“Eshte krijuar nje situata e rende per shkak se kane shperthyer municionet. Ne fshatin Gerdec, qe eshte fare pak km nga Vora Shperthimi ka ndodhur gjate procesit te cmontimit qe nje kompani po kryente. Atje jane nisur disa helikoptere per te nxjerr te plagosurit, por deri tani eshte situate e renduar. Po behet evakuimi I banoreve nga fshatrat” tha Berisha.

Te demtuar nga shperthimi i predhave
Gazetari I tv News24, Gerti Xhaja konfirmon se pervec shperthimit te madh jane degjuar edhe 4 shperthime te tjera. Sipas tij situata eshte vertete e rende dhe ka persona te demtuar brenda repartit, nderkohe qe banore jane goditur nga predha dhe municionet qe ndodheshin ne depon ushtarake. Nuk ka ende nje komunikate zyrtare per ngjarjen, nderkohe qe reparti i Mbrojtes civile ka mberritur ne vendngjarje dhe jane duke kryer veprimet e tyre. Shperthimi eshte ndier deri ne aeroportin e Rinasit ku dhe jane thyer te gjitha xhamat.

Evakuohen banoret. Vazhdojne shperthimet
Vazhdon evakuimi i banoreve ne Gerdec te Vores, nderkohe qe shperthimet vazhdojne fuqishem. Afer depos ka shume banesa, catite e te cilave jane te demtuara. Ngjarja ka shkaktuar tronditje te thelle tek njerezit, nderkohe qe ka pasur edhe te plagosur. Ne spitalin e Durresit vazhdojne te vijne te lenduar . Ata shfaqin demtime te ndryshme, kudh te lehta dhe kush te renda. Nje nder te plagosurit ka qene nje shtetas italian I cili u paraqit ne spitalin e Durresit nder te paret te plagosur. Ai ishte lehtesisht i plagosur, por eshte larguar nga spitali menjehere pasi ka marre ndihmen e pare dhe nuk ka dhene gjeneralitetet e tij. Vora pa energji. Shperthimet kane demtuar nenstacionin energjitik te Vores. Drejt saj jane nisur 4-5 ambulanca.

Te plagosurit e pare te QSUT
Ne spitalin universitar “Nene Tereza” kane mberritur 10 persona te lenduar dhe ne gjendje te rende. Ata jane shtruar ne repartin e djegieve, nderkohe qe pritet te vine te plagosur te tjere. 5 nga personat jane ne gjendje edhe me te rende. Nje djale I ri ka kaluar ne depresion per shkak te gjendjes qe ka kaluar, por nuk ka djegie ne trup.

Te plagosurit, te tronditur
Bilanc lufte ne QSUT. Cdo 5 minuta mberrijne ambulanca dhe automjete private qe transportojne burra, gra e femije. Nuk ka ende konfirmime per te vdekur. Nderkaq te plagosurit ne spitalian e Durresit e vleresojne situaten “te tmerrshme”.

Deshmitaret tregojne per tvNEWS24
Nje deshmitar eshte shprehur per tv NEWS24, se fillimisht ka pasur disa shperthime te lehta te njepasnjeshme, te cilat u pasuan nga nje shperthimi I madh i fuqishem. Ky shperthim shkaktoi alarmimin e drejtuesve te automjeteve ne autostrade qe te kapur nga paniku jane munduar te largoheshin sa me pare nga autostrada.
Nderkaq eshte nderprere puna ne aeroportin e Rinasit dhe jane pezulluar te gjitha fluturimet. Drejt Vores jane nisur deputete socialiste, mes tyre edhe vete kreu Edi Rama. Situata ndiqet me imtesi edhe nga kryeministri Berisha. Po punohet qe kjo situate te mos avancoje me tej.

QSUT, shkon ne 17 numri i te lenduarve
Ka shkuar ne 17 numri i te lenduarve qe ndodhen ne repartin e djegieve ne QSUT dhe ne reparte te tjera. Behet fjale me teper per gra dhe femije. Shume prej te plagosurve te paraqitur ne QSUT jane ne gjendje traume psikike, ndersa ka nga ata qe shfaqin edhe probleme me shikimin ose degjimin.

Ngrihet shtabi i punes ne Vore
Ne Vore eshte ngritur Shtabi i punes. Ay ndodhet ministri dhe zv/ministri i Brendshem dhe ai i Mbrotjes. Shefi I shtabit mbikqyr te gjithe situaten e rende.

Ministri Ndoka: Gjithsej 155 te plagosur

Mesohen shifrat e para te te plagosurve si pasoje e shperthimit ne Gerdec te Vores. Ministri I Shendetesise, Nard Ndoka ka bere me dije se jane 70 te plagosur ne spitalin Ushtarak, 15 ne spitalin “Nene Tereza” dhe 70 ne spitalin e Durresit. Sipas ministrit jane marre te gjitha masat per akomodimin e te plagosurve, ndersa ka theksuar se nuk ka ende te dhena per te vdekur. Ndoka tha se jane marre te gjitha masat per mjekimin e te plagosurve ndersa jane vene ne gatishmeri edhe spitalet e rretheve me te aferta. Nderkaq jashte spitalit ushtarak jane mbledhur dhjetera njerez per te mesuar per te afermit.

Ne Gerdec 4 depo me municione
Kur ka kaluar me shume se nje ore nga ngjarja vazhdojne shperthimet ne Gerdec, edhe pse me intesitet te ulet. Situata eshte dramatike, ndersa Vora eshte braktisur nga banoret. Ne vendngjarje jane 4 depo armatimesh te mbushura me armatime dhe municone te ndryshme . flitet per 10 punetore qe kane qene duke punuar per cmontimin e municioneve, nderkohe qe nuk konfirmohet nje shifer e sakte.

Ish ministri Gjoni rrefen: Kam pare te plagosur, jam I traumatizuar

Ish ministri i Brendshem Gjoni, e pershkruan tronditese ngjarjen ndersa shprehet se eshte is hokuar nga gjithcka ka pare. Ish zyrtari ndodhej me makinen e tij para autobusit me pasagjere te demtuar rende nga shperthimi. Sipas tij ne momentin e shperthimit trafiku ishte shume I ngarkuar e makinat po ecnin me ngadale. “Kam pare shume njerez te demtuar. Per mua shqetesim perbejne banoret perreth, duhet te kontrollohen” tha Gjoni duke shtuar “jam shume I traumatizuar”.

Ne rrezik nje femije 2 vjec
Ne rrezik per jeten nje femije 2 vjec. Ai eshte futur menjehere ne sallen e operacionit sepse eshte goditur nga dy plumba.

Caktivizimi i municioneve po behej nga nje kompani amerikane
Kompania qe punonte per caktivizimin e municioneve ishte nje kompani amerikane e kontaktuar ng NATO. Mesohet se ne momentin e shperthimit kane qene duke punuar 5 shtetas amerikane dhe disa shqiptar.

Rifillojne fluturimet ne aeroportin “Nene Tereza”

Kane nisur fluturimet ne aeroportin e Tiranes. Pas normalizimit te situates ne kete aeroport, ku puna u bllokua si pasoje e shperthimeve, u vertetua se sistemet e komunikimit dhe navigimit jane ne rregull dhe cdo gje eshte normale dhe pa probleme.


Ndalohet qarkullimi ne autostraden Tirane- Durres
Për shkak të situatës së krijuar në Gërdec, Vorë, Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit kërkon mirkuptimin e qytetarëve se nuk do të lejohet kalimi I automjeteve nga autostrada Tiranë -Durrës dhe anasjelltas. Ju lutemi qytetarëve të na mirkuptojnë dhe të gjejnë rrugë të tjera për tu lëvizur në drejtim të këtyre dy qyteteve.
Ndalimi I qarkullimit në këtë aks do të vazhdojë deri në një njoftim të dytë.

Deshmitari: Ne repartin ushtarak ne Gerdec ishin 30 ushtare
Shifrat e personave te plagosur ne spitalin e Durresit jane kontradiktore. Sipas korrespondentit tone ne Durres jane 40 personat e plagosur ne kete spital, ndersa ministri I Shendetesise ka deklaruar se atje jane 70 te tille.
Nderkaq, nje deshmitar, nje kamarier I fshatit Berdec, I quajtur Denis Muka eshte shprehur se shperthimi ka ardhur nga nje departament ushtarak qe quhej “Druri I bukur”, ko sipas tij ndodheshin 30 ushatare. Muka shprehet se ai ka qene duke punuar per nje dasme ne momentin e shperthimit. I riu thote me tej se nuk mban mend asgje, ndersa shfaqet shume i tronditur.

Rritet numri i te plagosurve ne QSUT
Shkon ne 20 numri I te plagosurve ne QSUT, nderkohe qe vajza dy vjecare vazhdon te jete ende ne gjendje te rende.

Presidenti Topi: Te tregohemi te qete!
Kryeministri Berisha konfirmon per mediat se deri tani numri i te plagosurve eshte 150, nderkohe qe 4 prej tyre paraqiten ne gjendje te rende. Nderkaq te plagosurit jane vizituar nga presidenti Bamir Topi. Kreu I shtetit I ka bere thirrje mediave dhe te afermve te tregojne qetesi sepse situata eshte teper e rende.“Shpresojme qe te vije duke u ulur fluksi i njerezve qe vine per ndihme ne spital. Une kam vizituar spitalet. Ne situata te tilla duhet te lejojme personelin te punoje dhe te nderhyje per te riparuar demet. Eshte nje moment per te punuar me cilesi “ tha Topi ne nje prononcim per tv News24. “Eshte e veshtire te kontaktosh me banoret ne Gerdec per shkak te zones, megjithate eshte duke u punuar per te normalizuar situaten” tha me tej Topi.Nga ana tjeter ka reaguar edhe kreu I PS-se, Edi Rama sipas se cilit ngjarja eshte tragjike.

Flasin banoret e Gerdecit, aty ku ndodhi shperthimi
Vazhdojne te tregojne per tv News24 deshmitare te ndryshem. “Kalimtaret, shofere, xhamat e thyera nga kemi dale nuk e dime. Me cunat qe kam qene i shoqeruar nuk di se ku jane. Dime qe kemi pare vdekjen me sy. Nuk dihet se sa njerez kane vdekur. Nuk dinim se ku te futeshim se shpija nuk kishte garanci se te binte mbi koke” thane dy deshmitare, banore ne Gerdec, pas shperthimit.

Spitali Ushtarak ne gatishmeri
Drejtori I spitalit ushtarak ne Tirane shprehet se mjeket kane perballuar me sukses deri tani rastet e paraqitura. Sipas tij 4 nga te plagosurit jane ne gjendje te rende, te shtruar ne reanimacion, nderkohe qe te tjereve u eshte dhene ndihma e nevojshme. Sipas tij shume vullnetare jane duke dhene gjak per te ndihmuar ne kete situate te veshtire. “Gjithe rastet qe kane pasur nevoje per operacione jane zgjidhur nga ekipi mjekesor. Te gjithe jane nen vezhgim. Mund tju them me bindje pervec ekipeve mjeksore edhe shtreter ka qe te perballohet situat a. Kemi marre masat qe asgje te mos mungoje” tha Mihaj.

Mecani: Ne depo kane qene duke punuar 63 persona
“Kemi frike per 3 skuadrat qe kane qene duke punuar ne depo ne momentin e shperthimit, secila e perbere nga 21 persona” thote zedhenesja e kryeministrit, Juela Mecani.


Reagon ambasada e SHBA
Ambasada e Sh.B.A. ka vërejtur e shokuar dhe e shqetësuar raportimet për aksidentin tragjik në depon ushtarake pranë Gërdecit. Mendimet dhe zemrat e popullit amerikan janë me ushtarët dhe të tjerët e prekur në këtë incident të tmerrshëm. Stafi i ambasadës do të jetë në kontakt me zyrtarë të qeverisë shqiptare për të vendosur se çfarë ndihme mund të ofrojmë.

Bie intesiteti I shperthimeve. Shume autoblinda ne Gerdec
Ka rene intesiteti i shperthimeve. Ne vendngjarje kane ardhur nje numer i madh autoblindash, ambulancash e forcash ushtarake. Forca ne Gerdec kane ardhur qe nga Shkodra. Ne repart ishte grumbullura nje sasi shume e madhe municioni ushtarak. Nuk konfirmohet nese blinda e ushtrise eshte afruar ne vendngjarje per shkak te shperthimeve.

Ministri Nishani: Forca ne Gerdec per te marre te strehuarit ne tunele
25 qytetare ndodhen ne tunelet e Gerdecit, ku jane strehuar sapo kane degjuar shperthimin e fuqishem. Lajmi konfirmohet nga ministri i Brendshem Bujar Nishani sipas se cilit jane derguar per ne vendngjarje per te marre pesonat e fshur ne tunel. Minitri theksoi se deri tani ka ka te identifikuar asnje viktime, por se rreziku mbetet gjithnje I larte.

Korrespondenti i tv NEWS24, Artur Korriku, ish oficer, flet per situaten. “Ne kete fshat ndodhen depot e perqendruara te ushtrise, depo te medha qe mbanin municion te kalibreve te ndryshme. Keto jane ne fshatin Gerdec ne vendin “Druri i bukur”. Ky vend ka qene dikur brigate tankesh ndersa tashme eshte kthyer ne nje depo municionesh artileri. Kishte dite qe kishte filluar cmontimi nga nje firme amerikane qe kishin marre persiper asgjesimin e kesaj sasie kolosale. Cmontuesit ishin punonjes civile qe pasi I ushtroheshin nje kursi fillonin punen. Banoret e zones konfirmojne qe jane me dhjetra punonjesit qe merren me kete pune dhe ka viktima. Nese dita e shtune ka qene dite e zakonshme pune atehere viktima jane mbi 100- 150 te punesuar. Akush nuk ka marre guximin te futet brenda repartit. Shperthimet vazhdojne ne nje reaksion zinxhir sepse temperaturat e larte favorizojne shgperthimet” shprehet Korriku.

Berisha: Bilanci i viktimave ne depo, i rende
Bilanci I viktimave ne depo pas shperthimit eshte I rende. Keshtu ka deklaruar kryeministri Berisha pas vizites qe u beri te plagosurve ne Spitalin “Nene Tereza”. Ai tha se beson se viktimat jane nga punonjesit ne depon e municioneve, dhe jo nga banoret e zones. “Informacion te plote per ngjarjen nuk kemi. Te dhenat e para jane shqetesuese ne vendngjarje. Ka nje numer te konsiderueshem viktimash. Ministri i Mbrojtes eshte ne vendgjarje. Autoblindat po i afrohen shtepive perrethe. Nese ka viktimave keto qe them une jane te depove sepse ka qene nje proces cmontimi municionin. Sasia e municionit eshte e madhe. Shperthime te tjera mund te kete, por jo te nje karakteri aq e fuqishem. Zonat e kryeqytetit nuk rrezikohe. Kjo eshte nje tragjedi shume e madhe. Ne po e kontrollojme situaten. U kerkova mjekeve te bejne bilancin dhe te japin cdo lloj ndihme. Djegia ka emergjencen me te madhe, eshte krijuar nje shtab ne Vore dhe nje shtab ne Tirane. Bilanci i viktimave eshte mjaft i rende tek depot. Keta kane qene ne teresi punetore te kompanise private. Mund te kete pasur edhe oficere. Kompania e kontraktuar eshte e specializuar ne cmontimin e municioneve. Problemi i municioneve ne Shqiperi eshte problemi me i rende qe kemi sepse ka nje sasi kolosale, nje cmenduri qe nga viti ‘45 e deri me sot. Ky eshte i dyti aksident shume i rende qe na ndodh. Per fat te keq depot jane te shperndara ne mbare vendin. Po diskutojme dhe me eksperte te huaj te japin nje pergjigje perfundimtare kesaj sasie municionesh” tha Berisha.

Deshmitare nga Preza: Jane 6 te vdekur ne Gerdec
Deshmitaret te zones se Prezes konfirmojne per gazetaren e TV NEWS24, Albana Qehajaj, qe 6 prej te afermve te tyre qe banonin afer depos ku ka ndodhur shperthimi kane vdekur. Gazetarja Qehajaj e cila ndodhet pak metra larg fshatit Gerdec pershkruan nje zone te zymte, te mbuluar nga tym i zi, me shtepi te shkaterruara e te braktisura. Sipas saj nga zona ku ndodhet depo po del nje tym I madh I zi.“Shtepite e tyre jan shum afer repartit dhe mendohet se ka dhe te vdekur. Shohim njerez te zbathur qe vrapojne sepse kane marr informacione nga policia se do kete shperthime te tjera. Disa ambulanca jane futur per te marre te plagosurit . Te plagosur ka edhe ne spitalin e Prezes” rrefen nga vendngjarja reporterja Qehajaj.

Oketa nga Spitali i Durresit: Po bie fliksi i te plagosurve
Zevendes kryeministri Gazmend Oketa ne nje lidhje telefonike me “News24” ka deklaruar se ne Spitalin e Durresit, gjithcka eshte nen kontroll dhe I gjithe personeli mjeksor i te gjitha kapaciteteve eshte ne gadishmeri te plote. Sipas tij deri tani kane mberritur plot 50 deri ne 60 persona te pare te ciletkane qene ne nje autobuz. Gjithashtu mesohet se asnje nga te plagosurit nuk ka rrezik per jeten. “Te gjithe te plagosurit kane marr ndihmen e pare dhe mjekimin ndersa te plagosur rende mund te them qe kane ardhur vetem dy zoterinj Petrit Behari i cili kishte nje predhe ne trup dhe Sami Osmani nga Maminasi”, ka thene Oketa. Sipas tij ata jane mjekuar dhe jane ne gjendje te mire shendetesore. Nderkohe qe Gazmend Oketa thekson se dy gra te cilat jane me diegje te renda jane duke u percjelle per ne Spitalin e Tiranes. Sipas Oktes mesohet se flitet per 6 viktima nderkohe qe ende nuk konfirmohet nje gje e tille pasi zv/kryeministri thekson se eshte marre me gjenjden ne Spitalin e Durresit. “Ne vendngjarje ndodhen perfaqesues te tjere vendore prefekti dhe kemi komunikim te vazhdueshem. Momentalisht fluski I te ardhurve ne qytetin e Durresit ka rene, tashme jemi fokusuar ne trajtimin e ketyre te plagosurve. Shperthimet ne vendngjarje vazhdojne ende. Situata nuk konsidertohet si nje situate nen kontroll sepse se dime se kur do te perfundojne keto shperthime por theksoj se fatmiresisht fluksi i personave te plagosur po bie” perfundon Oketa.

PUNONJES I UZINES: BRENDA KA PASUR RRETH 150 PERSONA
Nje prej punetoreve te firmes amerikane qe ishte kontraktuar per cmontimin e municioneve tregon per tv NEWS24 se ne momentin e shperthimit kane qene duke punuar te pakten 150 persona. Shefki Sefaj, deshmitar nga vendngjarja shprehet me tej se kishte rreth 1 vit qe punonte ne kete firme, ndersa shton se vendi ka qene me njerez sepse kishte dasem. “Un punoj per firmen amerikane. Aty punojne rreth 150 punetore. Aty ndodhen edhe 20 familjaret e mi, motra e vellezer “ tregon Sefaj. Ai thote se ne depo punohej pa specialiste. Pepaj thote se femijet qe kane qene perreth repartit dhe disa te tjere, gati 25 persona, ndodhen te strehuar ne tunelin e pare te fshatit. Ne vijim te rrefimit, deshmitari tregon se te vdekur mund te jene te pakten 50.

Presidenti: Pas fazës së emergjencës do mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare
Presidenti i Republikës, Bamir Topi pas vizitës së sotme të të plagosurve të shumtë në Spitalin Ushtarak, njoftoi se do të mbledhë menjëherë pas kapërcimit të fazës së emergjencës Këshillin e Sigurisë Kombëtare për të shqyrtuar situatën tejet të rëndë, për të analizuar shkaqet e kësaj ngjarjeje të jashtëzakonshme, për të përballuar pasojat, për të marrë masat si dhe për të parandaluar situata të tilla në të ardhmen.

Alarmi: Mund te ndodhe nje tjeter shperthim
“Predhat jane shperndare gjithandej, jane te pakten 4 vatra zjarri. Ne njeren prej vatrave ka shperthime te njepasnjeshme. 3 helikopter vazhdojne te evakuojne banoret e mbetur, ndersa eshte dhene alarmi per nje tjeter shperthim te fuqishem. Kane ndodhur edhe 2 shperthime te tjera te fuqishme ne permasat e atij te parit, nderkohe qe u eshte bere thirrje banoreve te futen ne tunele ose bunkere. Shume prej tyre jane te corientuar dhe enden neper rruge duke kerkuar femijet apo te afermit e tjere. Nderkohe qe theksohet se nje koder ehste rrafshuar e gjitha dhe banesat jane te goditura dhe te djegura. Jane 4 varta te medha ku njera prej te cilave vazhdon te digjet flake” raporton nga gazetari Gerti Xhaja nga zona perreth fshatit Gerdec ku ka ndodhur shperthimi. Vazhdojne shperthimet, para pak minutash dy shperthime te fuqishme

Ende kater vatra shperthimi
Ne nje lidhje telefonike nga vendi i ngjarjes gazetari i “News24” Gazmend Janku ka deklaruar se ende vazhdojne shperthimet ne Gerdec. Vetem para pak minutash u degjuan dy shperthime te tjera ne kete repart. Nderkohe mesohet se behet fjale qe ushtria te jete afruar ne vendin e ngjarjes me 4 autoblinda, por ende nuk dihet nese kane arritur deri ne vend apo kane bere vetem evakumimin. Nderkohe ne vendngjarje vazhdojne ende shperthimet dhe ne menyre te vazhdueshme por jo te nje intesiteti te madh zhurme. Autoambulancat kane intesifikuar marrjen e personave te plagosur qe jane banore perreth repartit. Gjithashtu mesohet se ka nje reduktim te tymosjes por ai eshte ende I dukshem. Ende nuk konfirmohen viktimat per personat qe kane qene ne kete repart.

Topalli mbledh deputetet e kuvendit per te dhene gjak per te plagosurit
Kryetarja e Kuvendit te Shqiperise Jozefina Topalli pak minuta me pare ka mbledhur deputetet dhe u ka bere thirrje qe te dhurojne gjak ne spital per te plagosurit e shperthimit ne Gerdec. Pas thirrjes se spitalit ne kryeqytet per mungese te gjakut, menjehere kryetarja e kuvendit ka deklaruar gadishmerine e saj dhe njekohesisht ka kerkuar edhe disponibilitetin e deputeteve te parlamentit.

Ndoka: Kerkojme ndihme per gjak, pika dhurimi gjaku ne Tirane dhe Durres
Duhet nje lloj sensibilizimi per te dhuruar gjak per te plagosurit. Numri i personave qe kerkojne gjak dhe ndihme eshte ne rritje. Jane hapur disa pika dhurimi gjaku ne Tirane dhe ne Durres. Per ti bere paraprite situates kemi marre konfirmime edhe nga homologet.

Personat e demtuar lehte po kalojne ne spitale te tjera, po evakuhone ne ambulancat e tjera mjekesore. Sipas Ndokes jane 9 persona ne reaminacion te Nene Tereza. Ne pergjithesi te plagosurit jane jashte rrezikut per jeten nderkohe jemi ne kontakte te vazhdueshme me Ministrine e Brendshme dhe te Mbrojtjes qe jane ne vendngjarje. Ende nuk ka asnje konfirmim per numer personash te vdekur.

Ofrohet ndihme nga shteti Maqedonas dhe Ambasada Amerikane
Shteti i Maqedonise dhe Ambasada Amerikane kane deklaruar ndihmen e tyre per permiresimin e situates. Pas thirrjes per ndihme nga autoritetet e vendit Republika e Maqedonise dhe Ambasada Amerikane ka dhene konfirmimin e tyre se do te jene te gatshme te ndihmojne ne cdo moment te nevojshem.

Preze, banoret: Autoritetet na kane thene te evakuohemi, do kete shperthime te tjera
Ne nje lidhje telefonike nga "News24" me njerin nga banoret e Prezes, ai ka deklaruar se autoritetet u kane thene te evakuohen. “Na kane thene te evakuohemi sepse do te kete shperthime te tjera te gjitha fshataret kane ikur te gjithe, ne kemi ardhur ne tunele. Ndihemi te frikesuar, kemi degjuar shperthimet dhe I gjithe fshati Prez eshte evakuar. Nuk kemi patur demtime ne njerez“ ka thene banori i pare. Nderkohe nje tjeter banor tregon se “ ne fshatin tone jane degjuar shperthime te fuqishme. Te gjitheve na eshte dhene alarmi te evakuohemi. Ne jemi larguar dhe do shkojme ne kembe sepse nuk kemi makina. Ne fshatin tone kane mberritur forcat e policise dhe ne fshat eshte perhapur paniku”, thote banori i cili banonte afer zones se shperthimit.

Ushtaraku, shkon ne 92 numri i te plagosurve. Italia dhe Greqia ofrojne ndihme
Arrin ne 92 numri i personave te plagosur ushatarak. 5 prej tyre jane ne gjendje te rende, ndersa te tjeret nuk kane probleme serioze dhe jane nen kontrollin e mjekeve. Sipas drejtorit te Ushtarakut, nuk ka pasur asnje te vdekur ne kete spital dhe nuk ka ardhur asnje i tille. Zoti Mihaj tha se po mbahen lidhje me spitalin “Nene Tereza”. Prej ketij spitali jane duke ardhur disa persona te plagosur. Drejtori konfirmon se Italia, dhe Greqia kane shprehur gatishmerine e tyre per te ndihmuar ne kete situate te rende. Ai shtoi me tej se shume persona jane paraqitur ne spital per te dhene gjak, dhe se situata e furnizimit me gjak eshte relativisht e mire.

Ne depo nuk ka raketa toke-toke
Zyra e Shtypi e Kryeministrit njofton se kategorikisht në depo nuk ka raketa tokë-tokë apo tokë afër, por vetëm municione që ndodhen aty për t'u çmontuar nga ekipet e specializuara.

Nxirren 4 viktima nga tunelet
Zyra e Shtypit e Kryeministrit njofton se deri tani Forcat Speciale kanë nxjerrë nga vendi i ngjarjes 4 viktima. Po punohet për të nxjerrë sa më shpejt të plagosurit

Gazetari nga vendi i ngjarjes: Kontaktet tregojne se pritet te aktivizohet nje tjeter rakete
Gazetari yne nga vendi i ngjarjes deklaron se kontaktet e deritanishem tregojne qe pritet te aktivizohet nje tjeter rakete, e cila mund te rrezikoje jeten e personave qe ndodhen akoma ketu. “Un jam afer me disa banore dhe shikoj njerez qe mundohen te afrohen prane banesave, per te afermit e tyre. Shperthimet nuk kane te mbaruar ndersa nje ekip i RENEA-s vazhdon me nderhyrjet e tyre. Bbanoret futen ne disa tunele te ushtrise qe ndodhen larg vendit te ngjarjes. Gjithashtu helikoptere te policise, ministrise se Mbrojtes jane duke patrulluar. Eshte nje situate alarmante qe nuk dihet se kur do perfundoje jane me dhjetra banesa te fshatatit qe jane te gjitha te demtuara do te behet nje krehje e dyte te zones per te pare nese do te kete ende banore. Tashme vazhdojne operacionet ne terren por eshte e pamundur qe te afrohesh“, tha gazetari.

Nuk percaktohet sasia e armatimeve qe kane qene ne depo, territori i godinave eshte sheshuar

Ka nje rrezik teper te madh per vazhdimin e shperthimeve. Sipas gazetarit tone ne vendin e ngjarjes, Gerti Xhaja deklaron se nuk mund te percaktohet sasia e armatimeve qe kane qene ne depo. Nderkohe qe eshte nje situate teper e rende dhe cdo gje eshte sheshuar aty ku mendohet se ka patur godina ushatarke me municion. Eshte ngritur nje Shtab Emergjence ne vije ajerore 3-4 km nga vendi i ngjarjes. Nderkohe mesohet se nurmi i viktimave shkon te pakten deri ne 93 persona. Tashme autostrada Tirane-Durres eshte teresisht bosh dhe ne te jane vendosur mjetet ndihmese, zjarrefikese dhe autoambulanca. Tashme banoret vazhdojne te futen ne tunele. Gjithcka eshte gati per emergjence por eshte e pamundur nderhyrja.

Spitali i Durresit ben thirrje per gjak
Mjeket e Spitalit te Durresit bejne thirrje per te ndihmuar me gjak pasi ne kete spital ka mungese te theksuar te sasise se gjakut. Ne lidhje me kete mjeket kerkojne ndihmen e te gjithe opinjonit publik per te dhuruar gjak per te plagosurit e shperthimit ne Gerdec.

Berisha: Viktimat, punonjes ne depon e municionit
Kryeministri Berisha vijon vizitat e te plagosurve qe gjenden ne spital ne kryeqytet. kreu I qeverise ka thene per mediat se “deri tani nuk ka konfirm per viktima, pervec atyre qe kane qene duke punuar ne depo duke cmontuar municione”. Kryeministri shtoi se jane qindra te plagosur, deri tani mbi 150, nga te cilet 4 ne gjendje te rende.

Presidenti Topi viziton të plagosurit në QSUT
Presidenti i Republikës, Bamir Topi dhe Zonja e Parë, Teuta Topi vizituan sot pasdite të plagosurit e shtruar në Pavionin e Djegies Plastike të Qendrës Spitalore Universitare të Tiranës.Në këtë Pavion, Presidenti i Republikës dhe Zonja e Parë, të shoqëruar edhe nga Zëvendësministri i Shëndetësisë, Arben Ivanaj dhe Shefi i Pavionit,Dr. Gjergj Belba, u interesuan për gjendjen e të plagosurve, mes të cilëve edhe një fëmijë dhe u uruan atyre shërim të shpejtë duke i sigurur njëkohësisht edhe familjarët e tyre që të gjitha strukturat shtetërore janë duke punuar me shumë profesionalizëm dhe kujdes për kapërcimin e situatës së krijuar nga shpërthimi tragjik i Gërdecit, pranë Vorës.

Rama: Do te punojme bashkarisht per ngjarjen
Kryetari I PS Edi Rama shprehet se ngjarja ka marre permasat e nje tragjedie. Pas vizites qe u beri te plagosurve qe gjenden ne Tirane, Rama tha se forcat politike do te punojne sebashku per te realizuar me te miren. “Ka te plagosur rende dhe te plagosur lehte. Une bashkoje lutjen time me te gjithe shqiptaret” tha Rama.

Italia, e gatshme per ndihme
Italia èshte e gatshme te ndihmoje Tiranen per te ndihmuar Tiranen per te perballuar gjendjen e emergjences. Nje delegacion ushtark italian me baze ne ambasaden italiane eshte gati te nderhyje.

Kavalishenca e Durresit vihet ne gadishmeri te banoreve te evakuar

Gazmend Janku, gazetari i “News24”, deklaron se shperthimet vazhdojne ende dhe nderkohe helikopteri patrullon perreth zones. Patrullat kane konfirmuar qe ne kodra perreth fshati ka ende banor te cilet jane larguar per ti shpetuar shperthimeve ndersa ende degjohen shperthime. Nuk dihet fati i te afermve qe kane qene afer zones. Helikopteri po zbret serisht ne qender Vore per te derguar te tjere te plagosur ne spital. Helikopteri ulet ne nje vend te improvizuar te rrethuar nga ambulanca. Tashme evakuimi eshte bere, te gjitha banesat jane te braktisura dhe te demtuara. Tashme po behen te gjitha perpjekjet nga forcat e ushtrise ne vendin e ngjarjes per te qetesuar situaten po shperthimet e njepasnjeshme vazhdojne. Banoret bejne te ditur se ka te vdekur te tjere te cilet nuk dihet se ku jane. Nderkohe vihet ne gadishmeri Kavalishenca e Durresit ne favor te banoreve te evakuar nga banesat e tyre.

Kryeministria: Te vihet ne gjendje gatishmerie godina e Konvalishences ne Durres
Zyra e Shtypit e Kryeministrit njofton se Kryeministri Berisha u ka kërkuar Ministrisë së Brendshme dhe Ministrinë e Mbrojtjes të vënë në gjendje gatishmërie godinën e konvalishencës në plazhin e Durrësit, si dhe ambiente të tjera për të strehuar popullsinë të evakuuar nga vendngjarja e zona përreth.

Tragjedia, flet punetori fabrikes i mbijetuar nga shperthimi
Punonesi i fabrikes Kadri Meci, i mbijetuar nga shperthimi flet per “News24”:
“Isha brenda fabrikes, kam punuar qe ne fillim brenda asnje nuk di te tregoje sepse nuk dihen numri i te lenduarve. Une punoja per cmontimin e artilerise, e cila eshte nje pjese e punishtes. Une kam qene 200 m larg nga vatra e shperthimit keshtu qe shpetova por nuk arrij ta percaktoj se sa ka qene numri i te vdekurve. Ka qene nje numer i madh i personave te pranishem ne momentin e shperthimit. Shperthimi ka qene teper i shpejte dhe njerezit jane gjymtuar dhe nuk kane mundur ti shpetojne te gjithe. Di qe stafi drejtues puntore kane qene te pranishem. Eshte shkaterruar gjithcka ne seri nga porta kryesore e deri ne fund ku kane qene te grumbulluar materialet. Gjithcka ka qene mbijetese kush ka mundur eshte larguar. Une rash nje here pa ndjenja dhe me pas mora veten dhe nuk munda te merrja vesh se c’po ndodhte. Nuk e di se cfare ka ndodhur me pjesen tjeter qe ishin te pranishem ne depo. Jam terhequr zvarre deri sa munda te shpetoj. Brenda ka patur kalibra te ndryshem te municioneve”, deklaron punetori i mbijetuar Kadri Meci.

Kosova dhe Franca shprehin solidaritet
Kryeministri ka pasur një telefonatë nga Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu, i cili shprehu të gjithë mbështetjen dhe keqardhjen e tij të thellë dhe të qytetarëve të Kosovës për këtë ngjarje tragjike dhe solidaritetin e plotë vëllazëror me qeverinë shqiptare, familjet e viktimave dhe gjithë Shqipërinë. Kryeministri Berisha ka marre një telefonatë nga ministri i Jashtëm i Francës Bernard Kushner. Zoti Kushner i ka shprehur Kryeministrit Berisha të gjithë mbështetjen e qeverisë franceze për vendin tonë, si dhe ngushëllimet dhe solidaritetin e tij dhe të Presidentit Sarkozi për qeverinë shqiptare, familjet e viktimave dhe me Shqipërinë. Kryeministri Beridha falënderoi ministrin Kushner dhe Presidentin Sarkozi për mesazhin dhe solidaritetin e tyre.

Vijojne te vijne te plagosur ne spitalin Ushtarak
Vazhdojne te vijne te plagosur ne Spitalin ushtarak ne Tirane. Deri para pak caste kane ardhur ne kete spital 3 persona. Jane marre te gjitha masat dhe eshte ngritur nje ekip mjekesor i perforcuar. Jashte ambjenteve te spitalit situata eshte disi e tensionuar pasi shume persona qe gjenden atje jane te frikesuar e te tensionuar. Te gjithe kerkojne te dine me shume per te afermit e tyre.
Nderkaq spitali ka nxjerre listen e personave qe jane shtruar e qe po u jepet sherbimi shendetesor.


Berati, Gjirokastra dhe emigrantet shqiptare ne Greqi te gatshem te dhurojne gjak

Ambasada amerikane po ndjek ne menyre intesive dhe e shokuar zhvillimet mbi tragjedine teper te rende ne Gerdec. Ata bejne te ditur se mendimet dhe zemrat e popullit amerkane jane me popullin shqiptare. Nderkohe qe tashme do te shihet dhe cfare ndihme do te ofrohet nga vendet homologe ne keto momente te veshtira te ketij aksidenti te tmerrshem dhe teper tragjik. Gjithashtu mesohet se nga Berati dhe Gjirokastra njerezit jane te gatshem te dhurojne gjak. Po keshtu edhe nga Greqia te gjithe shqiptaret jane ofruar per te dhen gjak per personat e mbijetuar. Ne kete dhimbje shtohet edhe Kosova e cila ka vendosur te ndihmoje duke dhene gjak.

Kosove, QKTGJ apel qytetareve te dhurojne gjak per te plagosurit e tragjedise
Qendra Kombetare e Transfuzionit te Gjakut ne Prishtine u ka bere apel te gjithe qytetareve te Kosoves qe te shkojne per te dhuruar gjak per personat e plagosur, si pasoje e shperthimeve te depos se municionit ne Gredec te Vores, ne afersi te Tiranes. Lajmi eshte bere i ditur nga media kosovare “Kosovapres” vetem pak minuta me pare.

Ngjarja ne Gerdec, ministri i Jashtem maqedonas niset drejt Tiranes
Maqedonia shpreh solidaritetin e saj per ngjarjen e rende te nodhur ne Gerdec. Burime nga Ministria e Jashtme e Maqedonise bejne me dije ministri I Jashtem maqedonas, Antonio Milloshoski eshte nisur per ne Tirane, ku pritet te mberrije per rreth 45 minuta. Ai do te shkoje ne spitalin ushtarak per te dhuruar gjak ne shenje solidariteti per ngjarjen e rende.

Qytetaret e Tiranes ne spital per te dhuruar gjak
Qytetaret e kryeqytetit i pergjigjen thirrjes se ministrit te Shendetesise, Ndoka per te dhuruar gjak. Shume persona jane mbledhur ne QSUT, ku pasi kane plotesuar formularet perkates jane duke pritur ne rradhe per te dhuruar gjak. Nderkaq ne spital jane duke u organizuar ambjente te tjera per akomodimin e personave qe duan te te dhurojne gjak, duke qene se ato po shtohen nga casti ne cast.

KE, Lohan i percjell ngushellimet per ngjarjen kryeministrit Berisha
Zyra e Shtypit e Kryeministrit njofton se ambasadori i Komisionit Europian Helmuth Lohan i ka telefonuar Kryeministrit Berisha për t'i përcjellë ngushëllimet e tij dhe të Komisionit Europian për ngjarjen tragjike, si dhe gatishmërinë e KE për të akorduar të gjithë ndihmën dhe mbështetjen për kapërcimin e pasojave të kësaj ngjarjeje të rëndë. Kryeministri Berisha e falënderoi me mirënjohje Ambasadorin Lohan për ngushëllimet, si dhe për solidaritetin e tij dhe e siguroi se do të qëndrojë në kontakt të vazhdueshëm me KE për zhvillimet e mëtejshme.

Gerdec eshte ulur intesiteti i shperthimeve, mberrijne forcat e “Genios”
Ne baze te lidhjes telefonike me gazetaren e “News24” ne vendin e ngjarjes behet e ditur Albana Qehajaj mesohet se tashme intesiteti i shperthimeve ka rene. “Tashme situata duket disi e stabilizuar pasi eshte ulur intesiteti i shperthimeve. Situata po vjen drejte normalizimit edhe pse shperthimet vazhdojne te jete ne ccdo 3 -4 minuta kur me pare ishin cdo 1 sekonde. Aktualisht kane mberritur forcat e “Genios“ te cilet jane pajisur me aparatura perkatese. Ka disa konteniere me barut dhe po merren masa qe te mos shperthejne. Jane pikerishte forcat e Genios do te bjene te mbudur mos shperthuimin e tyre nderkohe qe ne duhet te largohemi sepse pritet nje shperthim i madh. Informacioni qe kemi jane shume te rezevruara dhe gjithcka qe kemi jane ne biseda konfidenciale me forcat e RENEA-s dhe te “Genios”. Pikerisht keto informacione na kane thene qe te largohemi sepse ka kontenier me barut. Tashme ushtaret e RENEA-s jane shperndare ne zone per te gjetur banoret. Ne zone nje banori gruaja i punonte aty dhe mesohet se ka shume familjare qe kane humbur pjesetare te familjes me zonen e shperthimit. Ne te gjithe zonen nuk ka asnje banore jo vetem ne Gerdec por edhe ne qytetin e Vores. Deri para 30 min, numri i shperthimeve ka qene shume i madh dhe teper shqetesuese por forcat e “Genios” po mundohen te hyjne ne 4 kontenieret te cilet jane shume afer zones se shperthimit. Ne baze te informacioneve te banoreve te zones mesohet se atje ka pasur dhe lende helmuese. Nderkohe tashme jane anuluar fluturimet rrreth zones se Gerdecit”, tha gazetarja.

Gerdec, gjendja paraqitet kaotike
Eshte kaotike gjendja ne Gerdec dhe rrethinat perreth. Aty vazhdojne shperthimet, edhe pse me intesitet me te ulet. Nderkaq panorama shfaqet prekese. Prinder qe kerkojne femijet, vellezer qe kerkojne motrat, apo anasjelltas, te gjithe ne gjendje te traumatizuar. Zona eshte e gjitha e evukuuar dhe gjithcka te jep pershtypjen e nje zone qe fillon e qetesohet pas nje bombardimi. Shtepite jane te braktisura, si ne Gerdec dhe ne zonat perreth, nderkohe qe pritet qe te gjithe te mbeturit pa cati te strehohen ne zonen e Kavalishences ne Durres, apo dhe zona te tjera qe do te ngrihen nga Shtabi i Emergjences.

Ministri i Mbrojtjes: Nuk ka lende kimike dhe as raketa ne Gerdec
Ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu ka deklaruar se nuk ka lende kimike dhe as raketa ne depon e municioneve ne Gerdec. Pas njoftimeve per ekzistencen e lendeve kimike dhe raketave ne kete depo, ministri ka hedhur poshte gjithccka duke thene se nuk ka as lende kimike dhe as raketa ne ate depo. Nderkohe qe deklarohet se nese do te ekzistonin elemente te tille atehere do te kishte te tjera pasoja dhe permasat e tragjedise do te ishin edhe me te medha. Ne kete pike ministri deklaroi se banoret mund te jene keqkuptuar kur kane njoftuar per ekzistencen e ketyre elementeve.


Ivanaj: Ne QSUT 5 persona ne gjendje kritike
Situata ne QSUT, ku kane mberritur nje numer i konsiderueshem te plagosurish nga fshati Gerdec dhe rrethinat perreth, eshte e perballueshme. Zevendes ministri I Brendshem Arben Ivanaj shprehet se ne spital jane 29 te shtruar, nga te cilet 12 ne gjendje te rende dhe 5 te tjere ne gjendje kritike per jeten. “Kemi nje ekip psikologesh per te marre nen ngarkim familjaret per problemet psikologjike te familjareve” tha Ivanaj. Ai u shpreh se deri tani ne morgun e ketij spitali nuk ka asnje trup viktime nga shperthimet.
Numri 2 i shendetesise falenderoi qytetaret qe iu pergjigjen thirrjes se ministrise per dhurim gjaku.

Kryeministria: Ne momentin e shperthimit ne fabrike kane qene 110 punetore
Zyra e Shtypit e Kryeministrit njofton se nga dëshmitarë, të cilët kanë qenë në vendngjarje duke punuar, njoftohemi se numri i punonjësve në fabrikë sot ka qenë rreth 110 punëtorë. Sikundër po këta dëshmitarë pohojnë se midis shpërthimit të parë dhe shpërthimit të dytë ka pasur një distancë kohore prej 10 minutash, të cilën shumë prej punëtorëve e kanë shfrytëzuar për t’u larguar nga vendi i ngjarjes. Po bëhen përpjekje për t’u identifikuar një nga një të gjithë punëtorët, por situata është e vështirë dhe vazhdojnë shpërthimet.

Nxirren nga tuneli ne Gerdec 25 banore
Forcat e Ndërhyrjes së Shpeshtë dhe të Mbrojtjes Civile nxorën nga një tunel në afërsi të vendngjarjes 25 banorë të zonës, ndër të cilët ndonjë edhe me plagosje të lehta. Transporti i tyre u krye me helikopter.

Forcat e Xhenios gjejne trupin e nje te plagosuri
Repartet e Xhenios dhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë kanë gjetur në vendin e ngjarjes edhe një tjetër të plagosur në gjendje të rëndë. Ka ende pjesë të territorit të pakontrolluar, për shkak të shpërthimeve që vazhdojnë. Puna po vazhdon intensifikisht

Gjendja e tragjedise ne oren 18:15
Gazetari i “News24”, Gazmend Janku ne nje lidhje ne afersi te vendit te ngjares ka pershkruar gjendjen ne oret e mbasdites: “Ora shenon 18 e 15 min dhe shperthimet ende vazhdojne, nuk jane ne intesitetin e meparshem dhe ende qarkullojne autoambulanca dhe helikoptere perreth zones ku ka ndodhur shperthimi. Persona qe kane qene ne zonen e izoluar dhe qe nuk kane mundur te shpetojne jane larguar ne kodrat perrteh per ti shpeetuar shperthimeve. Momentalisht mund te themi qe ka nje ulje te intesitetit por asgje s’mund te thuhet me siguri. Ne qender te Vores apartamentet jane me drita te fikura dhe banoret jane evakuar dhe nje pjese e tyre jane vendosur ne Kavalishencen e Durresit e vene ne dispozicion nga qeveria per banoret e evakuar. Nuk dihet sasia e municioneve dhe e barutit qe mund te kete mbetur e pa shperthyer eshte e veshtire se cfare do te ndodhe perderisa ekspertet nuk i afrohen dot vendit te ngjarjes“ tha gazetari.

Shkon ne 203 numri i te plagosurve
Ministria e Shendetesise ben me dije se numri i te plagosurve te mberritur ne spitale ka shkuar ne 203, nderkohe qe sipas ministrit Ndoka numri I te vdekurve kap shifren 5. te gjitha viktimat sipas ministrit jane persona qe punonin ne depo.


Deputetet e PS dhurojne gjak
Thirrjes per dhenie te gjakut i jane pergjigjur deputetet socialiste, madje grupi i deputeteve i ka propozuar kryetares se Kuvendit Topalli, ngritjen e nje structure emergjence per dhenien e gjakut ne mjediset e Kuvendit. Ndersa jane nisur per ne QSUT, drejtues dhe anetare te PS se deges se Tiranes, drejtuese te forumit te gruas dhe te FRESH, jo vetem te Tiranes por te te gjithe vendit kane shprehur solidaritetin ne kete ngajrje teper shokuese dhe tronditese duke dashur ti vijne ne ndihme te gjithe te plagosurve duke dhuruar gjak ne ambjentet e kesaj qendre spitalore.

Riaktivizohen shperthimet ne depot e Gerdecit
Gazetarja nga vendi i ngjarjes ka deklaruar se kemi nje riaktivizim te shperthimeve ne Gerdec. Nderkohe mesohet se jane plot 203 te plagosur, te gjithe punojnes qe kane ber cmontimin e predhave. Forcat e RENEA-s kane nxjerre 2 persona te vdekur nga vendi i shperthimit. Personi eshte i seksit mashkull dhe eshte gjetur shume prane hyrjes rreth 25 minuta pasi ka ndodhur shperthimi. Vazhdon nje tjeter shperthim dhe ne keto momente pamjet qe vine nga vendgjarja jane shum tronditese. Nuk kemi ende te vendosur nen kontroll situaten dhe kjo tregon gjendjen akotike. Sipas informacioneve te ushtrise pritet te kete shprethime te rrezikshme. Forcat komando jane ne fshat por ne nje zone te larguar nga zona e shperthimit. Ka ende pjese te territorit te pakontrolluar ndersa forcat e “Genios” po largohen me shpejtesi per te mos qene ne zonen e shperthimit. Banoret e Prezes jane te futur ne bunkeret e ndertuara dikur ne kohen e luftes. Nje numer shume i madh njerzish jane te coroditur, dhe mundohen te largohen per te qene sa me larg shperthimit te fuqishem. Tymi i dale nga shperthimi ka qene ne formen e nje kerpudhe qe te rikthente ne kujtese pamjet e Hiroshimes.

OSBE, Bosch mesazh ngushellimi kryeministrit Berisha
Ambasadori i Zyrës së OSBE-së në Tiranë Robert Bosch i ka dërguar Kryeministrit Berisha një mesazh ngushëllimi, në të cilën shprehet: "Në lidhje me ngjarjen tragjike të ditës së sotme, në emër të OSBE-së së ju lutem pranoni ngushëllimet tona të sinqerta për ju dhe për mbarë popullin shqiptar. Unë dhe ekipi im ju ofrojmë mbështetjen dhe ndihmën tonë për këtë tragjedi," përfundon mesazhi i ambasadorit Bosch.

Ne fabrike punonin rreth 200 punetore, pjesa me e madhe femra
Ne depon e armatimit ne Gerdec mesohet te punonin rreth 200 punonjes ku pjesa me e madhe ishin femra. Gjithashtu mesohet se keta punonjes mes te cileve edhe nje numer i konsiderueshem femrash punoninaty prej nje me shume se nje viti. Nderkohe mesohet se predhat jane te shperndara kudo dhe gjithashtu shume shtepi jane te shkaterruara. Shperthimi i dyte ka ndodhur 15 minuta me pare. Njekohesisht mesohet se jane rreth 10-15 ambulanca te cilat jane ne pritje.

Greqia: Kemi gati 2 spitale ne Janine per te pritur te plagosurit
Ministri i Jashtem Lulezim Basha dhe homologia e tij Dora Bokojani kane konfirmuar gadishmerine e Greqise per te pritur te plagosurit nga shperthimi i Gerdec. Sipas Bokojanis jane 2 spitale ne Janine te cilat jane ne gadishmeri te plote per te pritur te palgosurit nga shperthimi. Nderkohe pritet nga momenti ne moment trasportimi i 8 personave te cilet mendohet te jene ne gjendje me te rende.

Rinisin shperthimet e fuqishme ne Gredec
Intesifikohe shperthimet ne Gerdec. Korrespondentet tane nga terreni informojne se me renien e erresires situata eshte perkeqesuar dhe zona eshte e rrethuar nga tymi. Ne zone ka patur serish 2 shperthime te fuqishme. Nga ana tjeter forcat e ushtrise I kane kerkuar te derguarve te medias ne vengjarje te largohen nga zona, pasi eshte dhene alarmi per shperthime te tjera. Sipas korrespondentes tone Albana Qehajaj ka patur nje perqendrim te forcave te RENEA-s ne zonen perreth Gerdecit, ndersa vihet re nje shtim I numrit te kalimit te automjeteve edhe ne autostrade. Nga shperthimi pjese predhash te shkateruar e kane kaluar fshatin, por ka dhe predah te tjera te paplasura e te rrezikshme.

Mberrin ministri i jashtem maqedonas, Spitali: Prej 30 min nuk ka ardhur asnje i plagosur
Burimet spitalore bejne te ditur se prej 30 minutash ne spital nuk eshte paraqitur asnje i plagosur. Te gjithe vendet fqinje kane premtuar ndihmen e tyre per Shqiperine ne lidhje me ngjarjen tragjike te shperthimit ne Gerdec. Nje gje e tille eshte konfirmuar edhe nga ministri Lulezim Basha dhe Nard Ndoka te cilet kane thene qe kjo ndihme do te nise qe diten e neserme. Nderkohe ministri jashtem i Maqedonise Antonio Milloshovski ka qene ne nje vizite pak me pare ne Tirane. Ai ka vizituar spitalin dhe ka premtuar ndihme si ne shenje te fqinjesise se mire. Gjithashtu ndihme ka ofruar edhe Zvicra per te transportuar nje pjese te pacienteve per nje ndihme me te specializuar. Nderkohe mesohet se ne spitalin “Nene Tereza” ka te plagosur me diegie dhe probleme ne sy.

Karamanlis dhe Gruevski, ngushellime kryeministrit Berisha
Kryeministri Berisha ka pasur një bisedë telefonike me Kryeministrin e Greqisë Kostas Karamnlis. Gjatë kësaj bisede, Kryeministri Karamanlis i shprehu Kryeministrit Berisha ngushëllimet e sinqerta të tij dhe të qeverisë greke për viktimat si dhe solidaritetin e plotë të qeverisë së tij dhe të mbarë popullit grek për qeverinë shqiptare dhe mbarë shqiptarët. Kryeministri Karamanlis në bisedën telefonike theksoi se i ka kërkuar me urgjencë të gjithë ministrave të qeverisë së tij për të vendosur kontakte me homologët e tyre shqiptarë për të ndihmuar në këtë ngjarje të dhimbshme. Kryeministri Berisha i shprehu mirënjohjen më të thellë të tij dhe qeverisë së tij për ndihmën dhe solidaritetin.
Gjithashtu Kryeministri Berisha ka marrë një telefonatë nga Kryeministri i Republikës së Maqedonisë Nikola Gruevski. Zoti Gruevski i shprehu zotit Berisha ngushëllimet më të thella si dhe siguroi gatishmërinë e plotë të qeverisë dhe vendit të tij për të ndihmuar qeverinë shqiptare dhe Shqipërinë në këto momente të vështira. Kryeministri Berisha e falënderoi kryeministrin Gruevski dhe i shprehu mirënjohjen për solidaritetin dhe ndihmën për kapërcimin e pasojave të kësaj tragjedie.

Kavaleshenca ne Durres kapacitet te mjaftueshem per banoret

Kavaleshenca ne Durres ka kapacitet te mjaftueshem per ndihmen e te evakuarve. Sipas tyre Kavaleshenca ka 400 shtreter te cilat jane vene ne dispozicion te banoreve. Gjithashtu ka edhe nje mjek roje te cilet do jete ne sherbim te personave. Personat do te qendrojne ne Kavalishencen e Durresit derisa shteti te marre masa pasi shtepite e tyre jane te shkaterruara.

Policia, numer pa pagese per cdo emergjence
Shtabi i Emergjencë për çdo emergjencë ka vendosur në dispozicion të qytetarëve numrin e telefonit 129, të sallës së Qendrës Operative.

QSUT, mberrijne ne morg dy autoblinda dhe nje ambulance

Vetem pak minuta me pare kane mberritur ne Qendren Spitalore Universitare ne Tirane dhe pikerisht ne morgun e saj dy autoblinda dhe nje ambulance. Nderkohe korespondentja jone atje ben te ditur se ende nuk eshte bere e ditur numri real i viktimave qe kane mberritur. Nderkohe qe konfirmohet se tre vendet e huaja, Greqia, Italia dhe Zvicra do te ofrojne ndihmen e tyre.

Helikopteri i KFOR sjell ne Shqiperi gjakun e dhuruar nga Kosovaret

Ka mberritur ne Shqiperi gjaku i dhuruar nga kosovaret per tragjedine e Gerdecit ku mendohet te jene plagosur rreth 203 persona dhe te kene vdekur disa te tjere. Behet fjale per dhurimin e plot 300 dozave te gjakut dhe 100 doza plazem. Gjaku ka ardhur ne Shqiperi me nje helikopter te KFOR-it dhe tashme pritet qe tu vije ne ndihme te plagosurve ne spitale.

Eshte rrafshuar gryka mes dy kodrave ku kane ndodhur shperthimet

Nga korespondentja jone nga vendi i ngjarjes behet e ditur se dy kodrat mes te se cilave ka ndodhur shperthimi jane rrafshuar teresisht. Nderkohe qe pjesa e tymit duke se jane nga shtepite e djegura te cilat kane qene afer zones se shperthyer. Gjithashtu qe mesohet se ne shperthimin ne Gerdec ka humbur jeten edhe nje grua e cila eshte bere e ditur nga burri i saj. Ky i fundit ka qene duke shkuar afer vatres se shperthimit per ti cuar buken gruas se tij por ka mundur te shpetoje. Nderkohe qe gruaja e tij nuk ka mundur te shpetoje. Nderkohe mesohet se vazhdojne shperthimet dhe forcat e ushtrise jane ne afersi te fshatit . Shtepite nje kateshe jane teresisht te shkaterruara ndersa ndertesat 2 dhe 3 kateshe jane te shkaterruara pjeserisht por te pabanueshme pasi banoret jane evakuar.

Banoret neper bunkiere, ne turnin e pare gjendeshin 110 punetore

Zona eshte teresisht e pabanueshme ndersa mesohet se jane 180 shtepi te shkaterruara ku 80 jane plotesisht te pabanueshme. Ndersa neper bunkiere gjenden familjare te cilet kane gjetur te vetmin vend strehimi per te shpetur. Gazetarja jone ne terren ka thene se nga deshmite e banoreve mesohet se turni i pare ne uzine ishin prej 112 peronash te cilet paguheshin me nga 100 dhe 1500 leke te reja ne muaj. Vetem turni i pare gjate diteve te javes ka 110 persona ne pune. Jane disa ushtare qe kane aparatura qe do te vijezojne zonen e rrezikur ndersa eshte nje numer i madh i forcave te Genios te cilet kane mundur te hyjne deri ne 5 min larg vendit te ngjarjes. Ata kane vendosur barrela, tabela sinjalizuese dhe shirita per te ndare zonen e rrezikshme.

Ahmeti ngushëllon presidentin Topi për tragjedin e Gërdecit

“Me shqetësim dhe vëmendje të veçantë përcjellim fatkeqësinë që ndodhi në Gërdec dhe ndjejmë e ndajmë dhimbjen me Ju edhe për faktin se përveç dëmit të madh material kanë humbur jetën dhe janë plagosur qytetarë shqiptar. Jemi thellë të bindur se institucionet e vendit dhe gjithë populli shqiptarë do ta kalojmë bashkërisht këtë tragjedi të madhe. Ju lutem zoti President të pranoni ngushëllimet e mia më të sinqerta dhe njëherit ua përcillni familjarëve të viktimave ndjenjën e pikëllimit dhe ngushëllimet e gjithë anëtarëve dhe simpatizantëve të Bashkimit Demokratik për Integrim, thuhet në telegramin ngushëllues.

Mberrin ne Spitalin Ushtarak gjaku i dhuruar nga kosovaret, helikopteri veshtiresi ne ulje

Ka mberritur ne Spitalin Ushtarak gjaku i dhuruar nga shtetasit kosovare per te plagosurit e tragjedise se Gerdecit. Sipas gazetares sone atje mesohet se gjaku shoqerohej nga Keshilltari i Kryeministri Hashim Thaci. Nderkohe qe perseri informohet per nje gjendje kaotike ne kete spital pasi ka paciente, megjithate ata jane jashte rrezikut per jeten. Gjithashtu mesohet se helikopteri i KFOR-it ka patur veshtiresi ne ulje nga shkalla e erresisres.

Bilancet e reja te ministrise se Shendetesise per shperthimet ne Gerdec

Shtohen shifrat e te plagosurve nga shperthimet ne depon e Gerdecit. Sipas ministrise se Shendetesise shifrat e reja kane tregojne 244 te plagosur nderkohe qe ende nuk dihet per numrin e viktimave. Plot 145 prej ketyre te plagosurve te cilet kane nevoje per mjekim te vazhdueshem jane ne Spitalin ushtarak dhe 55 te plagosur jane ne QSUT. Aktualisht spitali i Shkodres eshte ne gadishmeri te plote. Njekohesisht ne gadishmeri eshte edhe Spitali i Gostivarit. Ne spitalin e QSUT te plagosurit ndodhen ne repartin e diegies, dersa familjaret jane ne ankth dhe skane njoftim se cpo ndodh me familjer aty brenda. P keshtu njoftohemi se urgjenca kirurgjikale eshte e qete. Nderkohe mesohet se 7 persona ne repartin e diegies jane ne gjendje mjafte kritike per jeten, tashme mjeket po bejne te pamunduren per ti mbajtur ne jete, megjithate ata duhet te transportohen jashte shtetit. Situata ne reaprtin e diegies paraqitet e ngarkuar.

Deklarata e pare zyrtare e ministrise se Mbrojtjes: Shkaku ende i pakonfirmuar

1 Mije Forca Ushtarake, Te Shoqeruara Me Mjete, Si Autoblinda, Ambulanca, Zjarrfikese Dhe Mjete Te Tjera Transporti Vazhdojne Te Operojne Ne Zone

Zv.shefi i Shtabit te Pergjithshem i FA-se, gjeneral brigade Agim Lala, komunikoi para gazetareve te medias nje deklarate per shtyp lidhur me ngjarjen e rende te ndodhur sot ne mesdite ne Gerdec dhe per masat e marra per perballimin e situates se krijuar.Objekti ushtarak i Gerdecit aktualisht sherben si qender grumbullimi dhe demontimi i municioneve te teperta, te cilet ishin pergatitur dhe po demontoheshin. Strukturat e Ministrise se Brendshme, te Ministrise se Mbrojtjes dhe te Ministrise se Shendetesise izoluan vendin e shperthimit dhe bene te gjithe perpjekjet e mundshme per te transportuar ne menyren me te shpejte te plagosurit, te cilet u percollen me shpejtesi ne spitalet e kryeqytetit. Ekspertet tane ushtarake, pas verifikimit te vendngjarjes, konfirmojne se nga ora ne ore shperthimet kane ardhur duke u pakesuar.Forcat e Armatosura, pavaresisht rrezikut, kane depertuar deri ne vatren e shperthimit. Kane evakuar te plagosurit ne vendngjarje dhe popullaten civile ne zonen e rrezikuar. Me keqardhje, deklarojme se deri tani jane gjendur 4 trupa te pajete, te paidentifikuar dhe 143 te plagosur. Nga te plagosurit 84 jane te lenduar lehte dhe pas mjekimit jane transportuar ne shtepite e tyre, 32 jane te shtruar ne spitalin ushtarak, tre prej te cileve ne gjendje te rende, ndersa 10 te plagosur te tjere jane shtruar ne kliniken e djegieve ne spitalin civil, ne gjendje te rende. Po punohet qe shtate prej te plagosurve rende te dergohen ne Itali. Aktualisht, rreth 1 mije forca ushtarake, te shoqeruara me mjete, si autoblinda, ambulanca, zjarrfikese dhe mjete te tjera transporti vazhdojne te operojne ne zonen e operacionit me nje rreze rreth kater kilometra, ku jane marre masa te rrepta ruajtje dhe sigurie. Evakuimi i te plagosurve dhe viktimave eshte realizuar me ndihmen e helikoptereve te Forcave te Armatosura, te cilet jane ulur ne vatren e operacionit, si dhe rreth 15 ambulanca te FA. Trupat speciale, Komando dhe te Reagimit te Shpejte dhe ato te Mbrojtjes Rajonale u angazhuan dhe kryen detyra deri ne erresimin e plote. Aktualisht reparte te FA, ne bashkepunim me Policine e Shtetit kane marre ne ruajtje dhe vezhgim te gjithe zonen.Jane vene ne gatishmeri per fjetje dhe ushqim te gjitha ambientet e Shtepise se Pushimit te Ushtarakeve ne Durres , hotelet e Shkollave Ushtarake dhe te gjithe ambientet e jeteses se Brigades se Reagimit te Shpejte. Mjetet e transportit te FA kane evakuar te gjithe njerezit ne nevoje drejt destinacioneve te siperpermendura.

Shpërthimi, Familja Mbretërore Shqiptare shpreh ngushëlllimet familjareve

Në këto momente të rënda të fatkeqësisë mbarëkombëtare, pas incidentit tragjik të shpërthimit të municioneve luftarake pranë fshatit Gërdec të Tiranës, ku pësuam humbje të jetëve të bashkatdhetarëve dhe plagosje të dhjetëra të tjerëve, Familja Mbretërore Shqiptare u dërgon ngushëllimet më të thella familjarëve dhe të afërmve të viktimave.
Në këto çaste ndajmë me to dhe me të gjithë shqiptarët dhimbjen më të thellë dhe lusim Zotin që të mos kemi më humbje jetësh të vëllezërve dhe motrave tona. Në këto momente, që së bashku dhe me ndihmën e Zotit shpresojmë t’i tejkalojmë, Familja Mbretërore gjen rastin të falënderojë thellësisht të gjitha vendet demokratike që u solidarizuan me popullin shqiptar dhe që kanë ndihmuar konkretisht, apo që kanë shprehur gatishmërinë për të na ndihmuar në kapërcimin e vështirësive. “Zoti qoftë me ju, me ne, me të gjithë shqiptarët!”, përfundon Familja Mbretërore.

Ne redaksine e “News24” ka mberritur lista e punetoreve te cilet kane patur turnin e punes ne fabriken e Gerdecit gjate dites se sotme. Emrat e punetoreve jane:

Ndërmarrja e transportit

1. Jakup Subashi
2. Ermir Koci
3. Alban Mexhaj
4. Ardian Onuzi
5. Roland Leti
6. Roland Alla
7. Dashamir Kurti
8. Qatip Kurti
9. Adriatik Spahiu
10. Daut Muça
11. Sajmir Hasrama
12. Lirim Palushi
13. Adriatik Balliu
14. Arben Lushi
15. Elidon Alla
16. Julian Muçaj
17. Gëzim Gjata
18. Endri Osmani
19. Besim Canga
20. Zabit Quku
21. Petrit Behari
22. Viktor Kola
23. Zylyftar Ahmeti
24. Shaban Braulla
25. Sadik Sula
26. Ilir Hoxha

Punëtorët e pastrimit të presës

27. Ihane Halili
28. Shaqir Duka
29. Dhurata Halili
30. Aneta Dokushi
31. Alida Dova
32. Adile Zguri
33. Shega Kokici
34. Dafina Muça
35. Nazmie Gjoka
36. Leme Dashi
37. Dylbere Primi

Punëtorët e larjes

38. Lindita Zylfo
39. Arta Primi
40. Zyra Hasa
41. Rajmonda Durda
42. Luiza Durda
43. Shqipe Alhasa
44. Fitnete Alhasa
45. Natasha Alla
46. Liljana Dervishi
47. Ermira Osmani
48. Mirvete Lala
49. Fatime Fejza
50. Etleva Muça

Grupet e demontimit

51. Haxhi Kaca
52. Fitore Kaca
53. Naim Cani
54. Shqipe Cani
55. Pëllumb Sula
56. Bukurosh Sula
57. Lihane Sula
58. Myslym Dova
59. Flora Dova
60. Liri Dova
61. Rushit Cani
62. Lindita Dova
63. Relfie Cani
64. Arben Dova
65. Besnike Dova
66. Vjollca Zguri
67. Kadri Meçe
68. Ratmira Meçe
69. Fehmi Sula
70. Riza Goxhaj
71. Murat Ajazi
72. Fatbardha Rama
73. Thëllënza Gjoka
74. Hysen Cani
75. Jetmir Cani
76. Drita Cani

Berisha: 100 mije tone municione, cmontimi nga private ne kushte te dobeta sigurie

Kryeministri i Shqiperise Sali Berisha ka dale vetem pak minuta me pare ne nje konference te dyte zyrtare per ngjarjen e Gerdecit. Sipas tij behet fjale per 5 viktima si pasoje e kesaj ngjarjeje, 4 prej te cileve jane gjetur ne vendin e shperthimit. “Shtabi ka mbledhur ne oren 4 te gjithe kryepleqte e fshatrave dhe lagjeve dhe mbi bazat e listes u ka kerkuar te verifikojne banoret. Aktualisht jane ne verifikim e siper cdo gje dhe asgje nuk mund te thuhet me siguri. Tani cdo gje eshte lene dhe eshte shume e veshtire per shak se shperthimet vazhdojne ende. Neser heret do te filloje serisht operacioni I kerkim-shpetimit dhe do te behet nje kontroll I hollesishem I zones”.
Minisutria e Shendetesise ka organizuar me shpejtesi te gjithe potencianlin e urgjences se Tianres QSUT “Nene Tereza” , Spitali I Durresit. Kane ardhur ne vendin e ngjarjes te gjitha zjarrefikeset autoambulanca dhe 10 helikoptere te ministrise se Mbrojtjes. Behet fjale per 5 vkiktima 142 te plagosur rreth 100 te tjere kane marr mjekim te lehte nderkohe qe 12 persona jane ne gjenfdje serioze per jeten. 10 jane te shkalleve te ndryshme dhe 4 te tjere kane dhe trauma te renda dhe plage te renda.
Pyetjes se perse jane punesuar fshatare te zones dhe jo eksperte, kryeministri i Shqiperise i eshte pergjigjur duke thene se ata jane punetore te trajnuar te cilet jane te kualifikuar nga kjo kompani. Berisha deklaroi se mbi bazen e kontrollit te listes nuk ka te punesuar 18 apo 19 vjecare. Sipas tij kane qene kane qene 121 punonjes ne fabriken e Gerdecit. Sipas eksperteve ekspolziontet e medha tashme kane ndodhur. Berisha thote se ekspertet japin garanci se nuk ka vend per ekspolzione te tjera te medha por behet fjale per shperthime me predha te cilat do te vazhdojne te jene. Sasia me e madhe e ketyre predhave jane asgjesuar me shperthimin e dyte dhe nuk pritet te kete nje shperthim te trete.

Kryeministri deklaroi se zberthimi I municioneve eshte nje praktikim i zakonshem. Por me kete qe ndodhi ne do te perpiqemi te gjejme nje ndonje metode tjeter sepse po kaq I rrezikshem eshte edhe trasporti I tyre. Duhet te gjenden rruge me pak te rrezikshme, nuk duhet te kalohet ne zona te banuara me to pasi perbejne nje problem. Ata kane cmontuar 100 mije ton municione nga private te cilet nuk ishin ne kushte te forta sigurie por nuk perjashtoj ndonje gabimin njerezor apo aksidentin. Shqiperia i ka problem municionet dhe jane disa programe dhe jane sugjeruar disa praktika, njera eshte zberthimi dhe tjetra eshte djegia ne nje vend te mbrojtur. Shqiperia duhet te cclirohet prej tyre. Rregulli ka qene qe te behej brenda 2010 dhe ne do te bejme ccdo perpjekje per te arritur kete. Aktualisht nuk ehste evoluar as 1/10 e sasise dhe ne do te studiojme me miqte te zgjedhur per kete rrugen me pak te rrezikshme. Eksplozioni ka ndidhur brenda fabrikes. Aksidente te tilla u ka ndodhur edhe vendeve anetare te NATO-s. Perfundimisht kjo ngjarje do ti neneshtrohet nje hetimi te plote per zbardhjen e plote te saj.

Shefi I sherbimit te urgjences kirurgjikale tregon gjendjen kritike te 7 te plagosurve

Situata shendetesore e disa prej te plagosurve nga tragjedia e Gerdecit te shtruar ne repartin e djegieve plastike ne QSUT eshte mjaft e rende. Ne nje interviste eksluzive per “News 24” shefi I sherbimit te urgjences kirurgjikale doctor Ylli Zicishti tregon se deri ne oret e vona te mbremjes se te shtunes gjendja shendetesore e 7 prej te plagosurve eshte mjaft kritike. Keta persona keta eshte menduar edhe transportimi ne nje spital jashte vendit. Nderkohe nje prej deshmitareve te kesaj tragjedie, Uran Deliu, kerkon qe nepermjet ekranit te “News 24” te informohet per familiaret e tij te cilet nuk rezultojne ne asnje liste te spitaleve.

Spitali Ushtarak, Olldashi: Eshte qetesuar fluksi i te plagosurve

Ne Spitalin Ushtarak eshte qetesuar fluksi i te plagosurve. Sipas Fatos Olldashit drejtor i traumatologjise, mesohet se jane trajtuar 146 raste ku 7 persona jane lenduar mjaft rende. Eshte pergatitur dokumentacioni per te 7 personat te cilet do te dergohen jashte vendit. Nga 146 rastet qe jane trajtuar, 25 prej tyre jane femije dhe pjesa tjeter kane qene te rritur. Gjendjen te shtruar plot 46 vete ne spital pjesa tjeter pasi kane marr ndihmen jane larguar nga spitali. Nuk ka femije per tu trasportuar jashte vendit por behet fjale vetem per te rritur. Akoma nuk eshte percaktuar se kur do te nisen keta persona. Pritet te vije stafi I ekipit grek dhe do te nisen me ate avion qe do te sjelli ky ekip. Pjesa me e madhe e demtimeve te tyre jane ne koke ccka ben te detyrueshme dergimin e tyre jashte shtetit.

Takimi me vendoret, Poni: Vetem 4 te plagosur do te kurohen jashte, 3 te tjeret u permiresuan

Takimi i vendoreve ku kane marre pjese perfaqesues te ministrise se Brendeshme dhe perfaqesues te ministrise se Mbrojtjes dhe komunaret e zonave afer shpethimit sapo ka perfunduar. Sipas deklarates se dhene ne emer te tyre nga zv/ministri i Brendshem Poni mesohet se 4 persona do te dergohen per kurim jashte vendit pasi 3 te tjeret kane mundur te permiresohen dhe nuk kane nevojen e transansportit.

BDSH, ngushellon per tragjedin e Gerdecit

Çdo shqiptar i Maqedonise me vemendje dhe dhimbje te thelle e percjell dhe e ndjen fatkeqesine e ndodhur ne Gerdec, ne te cilen humben jete dhe u plagosen nje numer i madh i qytetareve shqiptar. Kjo eshte bere e ditur gjate nje deklarate zyrtare te BDSH per mediar.
Duke qene shpirterisht me Ju ne keto momente pikellimi dhe dhimbjeje, me lejoni qe ne emrin tim personal si dhe ne emer te anetareve dhe simpatizanteve te Bashkimit Demokratik Shqiptar t'ju percjelle ngushllimet me te sinqerta per kete humbje tragjike.
Ne kete situate te rrende per popullin shqiptar, Bashkimi Demokratik Shqiptar eshte shpirterisht me Ju dhe me familjet e viktimave. Duke u solidarizuar ne rrugen e ndihmes, se bashku do te mundohemi qe ta tejkalojme kete tragjedi te madhe
QSUT deklaron emrat e personave qe do te nisen per kurim ne Spitalin e Janines

Behen te ditur emrat e personave qe pritet te nisen per nje mjekim te specializuar ne spitalin e Janines. Sipas Qendres Spitalore Universitare ne Tirane mesohet se behet fjale per Ersion Durda 6-vjec, Zylfi Ahmeti 52-vjec, Viktor Nikolli 51-vjec, Qemal Delia 47-vjec, Nafie Laci 37-vjec, Kore Deliu 48-vjec, Resmie Krajna 19-vjec dhe Azem Ameliu 46-vjec. Sipas QSUT pacentët do te shoqerohen nga mjekë grekë nga spitali ku ndodhen aktualisht drejt Spitalit te Janines.4.jpg
 Description:  
 Filesize:  138.19 KB
 Viewed:  12735 Time(s)
1.jpg
 Description:  
 Filesize:  138.88 KB
 Viewed:  12738 Time(s)

_________________
Jemi Ëngjëj me një flatër të vetme. Mund të fluturojmë vetëm po të jemi të përqafuar.
Më mirë mbyll gojën për të kaluar si një idjote, sesa ta hapësh dhe të mos lësh asnjë dyshim për këtë subjekt!
pageperso.aol.fr/tironcjangaparis

Last edited by RONI on Mon Mar 24, 2008 12:24 AM; edited 5 time in total
Back to top
View user's profile Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger

musashi
Anetare i respektuar
Anetare i respektuar

musashi

Joined: Mar 13, 2008
Posts: 744
Location: larg
Karma: +1

Post Post subject: BERISHA SHPORRU
Posted: Sat Mar 22, 2008 03:05 PM
Reply with quote

Per kete kodin e kishe fjalen ?


_________________
Sipas statistikave , ka nje person nder pese qe eshte i çekuilibruar . Neqoftese ka kater veta rreth teje dhe te duken normal , s'eshte gje e mire
Back to top
View user's profile

arti_SH
Anetare pjesmarres
Anetare pjesmarres

arti_SH

Joined: Feb 13, 2008
Posts: 99
Location: kudo
Karma: +5

Post Post subject: BERISHA SHPORRU
Posted: Sat Mar 22, 2008 04:36 PM
Reply with quote

iikkkk Laughing

Back to top
View user's profile

KLEOPATRA
Anetare nderi
Anetare nderi

KLEOPATRA

Joined: Nov 21, 2005
Posts: 5118
Location: NE PALLATIN MBRETEROR
Karma: -84

Post Post subject: BERISHA SHPORRU
Posted: Sat Mar 22, 2008 05:51 PM
Reply with quote

sali berisha eshte njeriu me injorant dhe me idjot qe kam par... eshte nje njeri debil qe nuk di ku ka lindur dhe do te drejtoj nje popull te ter... si mund te prisni qe nje person idjot qe nuk merr vesh se ku i bie banjo te shpia vet do te jet pjese ne politiken shqiptare... nuk duhet then o berisha shporru... por duhet then ik o berisha vrit veten...


_________________
Sikur lulja pa arome
sikur perla pa shkelqim
ashtu do ngelem une
n,q,s ti nuk je shpirti im


DEDIKUAR ROMELES...
Back to top
View user's profile

HEN-RI
Anetare nderi
Anetare nderi

HEN-RI

Joined: Oct 02, 2007
Posts: 1879
Location: Tek zemra e Ksanthit
Karma: +236

Post Post subject: Re: BERISHA SHPORRU
Posted: Sat Mar 22, 2008 06:41 PM
Reply with quote

Sirius wrote:
Ju lutem vizitoni sitin BERISHA SHPORRU dhe kërkoj nga administratorët të vendosin edhe kodin që të jetë edhe një link me këtë sit qe kodi të integrojë edhe faqen webalbanias!
Faleminderit


berishaik.com http://berishaik.com/
Kerciti ne 97-ten kallashi
se ishte ne qeveri Sali bimbashi
dhe ne 2005 u kthye perseri
se kishte etje per tragjedi
nuk je burre ti o Vampiri SALI
qe nuk pyete per gra e femij
per ty rendesi ka te vjedhi qeveria
pa se rruan se u shkrumbu Shqiperia
ti nuk ke gjak shqiptari
por instikte grabitqari
me ty ne jemi ne rrezik
PRANDAJ O SALI IK !


Eh cvete ketu more....Berisha ik...e hajde Edi Rama....

Epo le te vihet kryeminister Edi Rama...ky lyrash psikopat qe dikur ushqehesh ne France neper kinemate porno....

Nejse problemi qendorn tek '' Berisha ik''

Sali Berisha dhe Partia Demokratike fituan zgjedhjet ne menyre demokratike,vete Partia Socialiste e pranoi humbjen.Po ai popull ja dha votat qe dikur humbi parate ne 97.
Eshte per te ardhur keq kur shikon se me tragjedine e Gerdecit ''komunistat'' mundohen te rrezojne qeverine ne prag te hyrjes se Shqiperise ame ne NATO....SA TURP!
QE I SHKERDHEFSHA MOTRAT,GRATE,E CI PERMBAN DERA DHE FAREFISI ATYRE KOMUNISTAVE TE KUQ.
KJO PJELLE E KEQE QE VRAU DHE DHUNOI SHPIRTIN SHQIPTAREVE PER 50 VJET ME RRADHE.
Dhe sot ata duan KARRIKE kane etje per post edhe pse e dine se Shqiperia eshte ne prag te hyrjes ne NATO (GJEJA ME E RENDESISHME PER NE SOT) sepse na hap driten jeshile drejt Evropes.

POR ATA DUAN PUSHTET ME TE GJITHA KUSHTET.

KU ISHIN '' SHKERDHATAT'' PARA TRAGJEDISE SE GERDECIT?

PSE NUK KERKUAN LLOGARI EDHE ME PARE?

PERSE KRYEPEDERASTI ILIR META NUK I VIZITOI PERPARA TRAGJEDISE?
---------------------------------------------------------------------------------

Nejse Henri nuk e perdor vulgarizmin ne jeten reale dhe te perditeshme...

por ne keto raste as qingji dhe pula nuk permbahen.


_________________
Back to top
View user's profile Send e-mail

HEN-RI
Anetare nderi
Anetare nderi

HEN-RI

Joined: Oct 02, 2007
Posts: 1879
Location: Tek zemra e Ksanthit
Karma: +236

Post Post subject: BERISHA SHPORRU
Posted: Sat Mar 22, 2008 06:46 PM
Reply with quote

Dua te them se nuk ushqej simpati per as nje lloj Partie ne Shqiperi dhe as per ndonje politikan.E theksova sepse mbase dikush mendon se une mos jam valle nga Tropoja dhe simpatizant i Berishes.


_________________
Back to top
View user's profile Send e-mail

HEN-RI
Anetare nderi
Anetare nderi

HEN-RI

Joined: Oct 02, 2007
Posts: 1879
Location: Tek zemra e Ksanthit
Karma: +236

Post Post subject: Re: BERISHA SHPORRU
Posted: Sat Mar 22, 2008 06:50 PM
Reply with quote

KLEOPATRA wrote:
sali berisha eshte njeriu me injorant dhe me idjot qe kam par... eshte nje njeri debil qe nuk di ku ka lindur dhe do te drejtoj nje popull te ter... si mund te prisni qe nje person idjot qe nuk merr vesh se ku i bie banjo te shpia vet do te jet pjese ne politiken shqiptare... nuk duhet then o berisha shporru... por duhet then ik o berisha vrit veten...

Sa per sqarim;
Sali Berisha eshte doktorr( mjek) kardiolog...nga me te miret qe nxorri shkolla Shqiptare...mund te jete kriminel,pucist,hakmarres,por kurresesi injorant edhe debil....


_________________
Back to top
View user's profile Send e-mail

musashi
Anetare i respektuar
Anetare i respektuar

musashi

Joined: Mar 13, 2008
Posts: 744
Location: larg
Karma: +1

Post Post subject: BERISHA SHPORRU
Posted: Sat Mar 22, 2008 06:59 PM
Reply with quote

Rreth 20 mijë qytetarë, të drejtuar nga krerët e opozitës, protestuan dje pasdite me heshtjen e tyre ndaj Qeverisë. Ata heshtën në nderim të 21 viktimave që humbën jetët nga shpërthimi i fuqishëm në Gërdec të Vorës. Ndjenja e dhimbjes për familjet e dëmtuara nga kjo ngjarje e tmerrshme ka bashkuar dje krerët e opozitës së majtë, Edi Rama, Ilir Meta, Skënder Gjinushi, Paskal Milo e Neritan Ceka, si dhe mijëra qytetarë që kanë ndezur shumë qirinj në shkallët e Kryeministrisë. Aty kanë qëndruar vetëm disa minuta, për të pritur ndoshta një dalje të Kryeministrit në ballkon, ndërsa më pas ndaluan edhe disa çaste para selisë së Presidencës. Ashtu siç veprohet në një ceremoni mortore, kortezhi i gjatë i qytetarëve ka marshuar që prej sheshit “Skënderbej” drejt bulevardit “Dëshmorët e Kombit”, deri në sheshin “Nënë Tereza”. Ata zgjodhën të heshtin, të mos ngrenë flamuj politikë dhe as parulla politike për të kundërshtuar sjelljen e Qeverisë dhe Kryeministrit Sali Berisha, të cilin opozita e quan përgjegjësin kryesor për tragjedinë. Turma ka qenë tepër e kontrolluar, por tek-tuk ka pasur edhe ndonjë shpërthim “Poshtë Berisha”, apo “Berisha kriminel”. Ndërsa kanë vendosur qirinj në shkallët para godinës së Kryeministrisë, qytetarët kanë shpalosur edhe një pankartë të madhe, ku lexohej: “Nëpunësi Berisha, në emër të popullit je i pushuar nga puna”. Ndërsa në duar të pjesëmarrësve në marshimin e heshtur, dalloheshin dy parulla të vetme: “Nuk e njohim qeverinë Berisha,
Qeveria ka vdekur” dhe tjetra që shkruante: “Kjo qeveri nuk na jep siguri”, të cilat duket se kanë qenë nisma personale të protestuesve. Gra e burra, të rinj e të reja, fëmijë e pleq kanë respektuar viktimat që vazhdojnë të shtohen edhe këto ditë të fundit nga ajo që ndodhi një javë më parë. Në radhën e parë, ku ndodheshin edhe krerët e opozitës është vënë re edhe një nga artistet e njohura të teatrit, aktorja Luiza Xhuvani, e cila ka kryesuar turmën e stërmadhe që vërshoi në bulevardin kryesor të kryeqytetit shqiptar. Të gjithë kryetarët e partive të opozitës bënë thirrje gjatë ditës së djeshme për pjesëmarrje në këtë marshim, ndërsa gjatë zhvillimit të tij nuk bënë asnjë deklaratë politike. Kryetari i PS-së, Edi Rama në përfundim të protestës, falenderoi në një konferencë shtypi në selinë e PS-së të gjithë pjesëmarrësit. “Në emër të mijëra të heshturve të bulevardit “Dëshmorët e Kombit”, të indinjuar e të turpëruar nga qeveria e paaftë, e korruptuar i drejtohem Kryeministrit me kërkesën që të dorëhiqet dhe të dorëzojë imunitetin e tij për t’i hapur rrugë një hetimi të plotë, të drejtë dhe të pandikuar nga pozicioni i tij aktual, në rast se ka një fije respekt për ata që humbën jetën, për ata që dalin nga kjo tragjedi me familje të gjymtuara e të traumatizuara”, - deklaroi Rama.


_________________
Sipas statistikave , ka nje person nder pese qe eshte i çekuilibruar . Neqoftese ka kater veta rreth teje dhe te duken normal , s'eshte gje e mire
Back to top
View user's profile

musashi
Anetare i respektuar
Anetare i respektuar

musashi

Joined: Mar 13, 2008
Posts: 744
Location: larg
Karma: +1

Post Post subject: BERISHA SHPORRU
Posted: Sat Mar 22, 2008 07:01 PM
Reply with quote

Titulli: Berisha Ik!!

--------------------------------------------------------------------------------

Berisha duhet të ikë dhe sa më shpejt për ti lënë rrugë një hetimi të lirë dhe të paanshëm të vrasjeve në Gërdec.
Lexoni analistin më poshtë se çfarë thotë për këtë çështje:

Largimi i Sali Berishes eshte nje imperativ


Mustafa Nano

Dy gjëra janë përfundimisht të sigurta. Së pari, ajo që ndodhi në Gërdec të Vorës nuk ishte një tragjedi aksidentale. Në këtë moment, nuk ka asnjë rëndësi se çfarë ka qenë shkaku i shpërthimit (një gabim njerëzor apo një sabotim), gjë që nuk do të thotë megjithatë se prokurorët nuk duhet të hetojnë shkaqet e shpërthimit; përkundrazi, duhet të hetojnë që se s‘bën. Por edhe në rezultoftë, se shpërthimi ka qenë product i një gabimi banal njerëzor, kjo nuk çon ujë në favor të tezës së një aksidenti tragjik. Të ngresh një punishte të tillë mú në mes të një qëndre të banuar, do të thotë të kesh projektuar me vetëdijë të plotë një plojë e një tragjedi aspak virtuale. Në këto rrethana, do të mjaftonte qoftë një shkujdesje humane krejt e pavullnetshme, qoftë një mundim i papërfillshëm krejt i vullnetshëm (një sabotator putativ nuk do të kishte hequr asnjë çikë në aksionin e tij antropofag), për të provokuar një hatá të papërfytyrueshme. Dhe kjo që ndodhi pra ka qenë e pashmangshme. Do të ndodhte se s‘bën, në mos sot, nesër.

Thënë e pranuar sa më sipër, nuk është ca si shumë një papërgjegjshmëri e tillë shtetërore e qeveritare? Është shumë që ç‘ke me të, por nuk mbaron këtu. Ata që kanë lejuar ndërtimin e kësaj bombe gjigande mú në mes të zonës së banuar, ngjitur me të vetmin aeroport e fare pranë të së vetmes superstradë të rrjetit rrugor të Shqipërisë, nuk kanë qenë funksionarë leshko e trushkulur, edhe pse të tillë ka sa të duash këtejpari. Dua të them, se asgjë nuk është bërë nga padija. Përkundrazi, çdo gjë ka qenë e programuar, jo për të shkaktuar një tragjedi të përmasave të tilla, por për të siguruar përfitime të përmasave të jashtëzakonshme në një aferë të jashtëzakonshme korruptive, ku janë nakatosur shqiptarë e të huaj, sipërmarrës privatë e funksionarë shtetërorë. Dhe korrupsioni nuk ka të bëjë me ndonjë evasion fiscal, me blerje të ndonjë zyrtari me synimin për të reduktuar detyrimet financiare ndaj shtetit, apo ku di unë. Jo, korrupsioni është total. Në atë punishte të vdekjes nuk është shfaqur kurrë asnjë këmbë nëpunësi, polici, taksidari, apo kontrollorësh të tjerë. Atje thjesht ka punuar mafia në territorin e vet sovran, por në ndryshim nga guerrilasit mafiozë të FARC-ut në Kolumbi, mafiozët tanë kanë patur mbrojtjen e sponsorizimin e dinjitarëve të lartë shtetërorë. Sigurisht, kjo ‘bombë‘ e vendosur në Gërdec mund të vriste njerëz, por autorët kanë jetuar me shpresën që kjo nuk do të ndodhte, e në këto rrethana bomba nuk do të ishte bombë; përkundrazi, do të ishte një minierë që prodhonte pará. Por shpresa e mafiozëve nuk mbajti. E pas kësaj, erdhi tragjedia.

Gjëja e dytë e sigurtë në gjithë këtë histori është se autorët e saj nuk ditën e nuk mundën ta fshihnin këtë gjë. Kryeministrit, pasi na bombardoi për ditë me radhë me deklarata kundërthënëse (s‘ka pasur faj ‘qyqari‘, pasi nuk e kish idenë mbi atë që do të dilte zbuluar hap sas hapi), i erdhi radha për të shkuar në parlament. Nuk dihet me ç‘mendje ka shkuar në parlament, por puna është që në përfundim të asaj séance parlamentare nuk i ka mbetur asnjë degë ku të kapet. Aq keq e ka qepur këtë aferë korruptive e këtë krim, sa edhe njerëzit më besnikë të tij janë të shushatur e të shock-uar. Të tjera fakte do të dalin në dritë në ditët e javët e ardhshme, por edhe kaq sa dimë, dalin e teprojnë.

Një dreq e di se ç‘do të bëjë ai më tej e një dreq e di nëse prokuria e përgjithshme do të jetë në gjendje ta hetojë deri në fund këtë ngjarje, por ndërkohë politika duhet të ecë në shinat e veta. Tanimë është radha e opozitës, e cila përfundimisht ka në dorë ta nxjerrë Shqipërinë nga thonjtë e Sali Berishës. Duhet ta bëjnë këtë pa asnjë ndërdyshje e duke injoruar të gjitha këshillat, që mund t‘u vinë në formë dashamirëse qoftë nga ambasadorë, diplomatë e agjenci të ndryshme ndërkombëtare, qoftë nga zëra lokalë në dukje racionalë e të shtruar. Duhet ta bëjnë duke mobilizuar e ngritur më këmbë të gjithë ata shqiptarë, të cilët nuk mund të pajtohen më me idenë se Sali Berisha mund të bëjë çdo gjë në këtë vend e në kurriz të këtij vendi. Duhet ta bëjnë edhe - po të dalë nevoja - duke pezulluar jetën kombëtare, duke bllokuar rrugët nacionale, duke bërë grevë fiskale, e duke shtënë në punë të gjitha format e skajshme të protestës demokratike. Nuk ka asnjë logjikë e asnjë rrethanë ta pengojë opozitën në përpjekjet për ta shporrur nga skena politike një njeri, të cilin deri para ca kohësh e kishim konsideruar thjesht insane, por tashmë na rezulton një mafioz gjëmëzi.

Mund të ketë njerëz, të cilët ikja nga politika e Sali Berishës nuk i ngroh kushedi se çfarë, pasi ndërkohë e gjithë politika shqiptare është krejt e delijorgji-zuar. Po, kjo është e vërtetë, e gjithë politika shqiptare është e delijorgjizuar; madje, gjendja është më keq akoma, pasi, me pak përjashtime, është i delijorgji-zuar i gjithë establishmenti politik e jo politik i Shqipërisë; është i delijorgji-zuar në kuptimin, që pothuaj çdo pjesëtar i establishment-it - politik, mass-media-tik, deri dhe kulturor - jeton duke u ushqyer e duke qenë i lidhur me krimin e me korrupsionin. Është kaq kapilare e kaq e rrënjosur kjo dukuri, sa ka ardhur puna që lidhjet e politikanëve të ndryshëm me gangsterë të lloj-lloj-shëm t‘i shohim me një sy krejt indiferent, t‘i shohim si pjesë e lojës, shpesh herë t‘i asistojmë, e rrjedhimisht t‘i legjitimojmë. Në këtë tavë të pistë lëvizin edhe eksponentët e politikës opozitare. Që të gjithë. Pa asnjë përjashtim.

Epo, çfarë të mire sjell atëherë një largim i Berishës? Hm, Sali Berisha, në ndryshim nga gjithë të tjerët, është guri i themelit i kësaj ngrehine, është pika fokale e kancerit. E jo vetëm kaq. Ai, në ndryshim nga të gjithë sivëllezërit e tij në politikën shqiptare, përfaqëson në vijimësi të pandërprerë hëm sistemin e korrupsionit e të krimit (ai është simbol i pakonkurueshëm i tranzicionit), hëm sjelljen banditeske në komunikimin public, hëm qasjen prej sundimtari në krye të partisë së vet e në krye të institucioneve të shtetit tonë, hëm mbjellësin e frikës tek kushdo që ka të bëjë politikisht me të, dhe - e fundit, por jo më pak e rëndësishmja - hëm praktikat e marrjes e të mbajtjes së së pushtetit me çdo kusht e me çdo çmim. Tani po na del - për çudinë e atyre që kanë besuar të kundërtën - se ai përfaqëson edhe hajdutërinë në përmasa tragjike.

Thënë me fjalë më të pakta, largimi i Berishës nga politika nuk zgjidh gjërat si me magji, por e shkarkon këtë të fundit (politikën pra) nga një peshë sfilitëse. Pas kësaj, bën vaki që ne të vuajmë po njësoj korrupsionin e klasës politike të delijorgji-zuar, po beteja kundër tyre do të jetë absolutisht më e lehtë. Asnjëri syresh nuk ka qoftë korracën e Sali Berishës (turmat e rregjura mbështetëse), qoftë forcën e tij (e dini prej nga buron forca e tij në raport me të tjerët? Nga pacipësia, të cilën e ka të pallogaritshme), qoftë virulencën e tij, e cila vjen prej sundimit absolut gati 20 vjeçar mbi një pjesë të konsiderueshme të botës shqiptare (në programin e fundit "Shqip" të Rudina Xhungës, një banor i Gërdecit që fliste nga Vora, arriti ta mbyste dhimbjen për të humburit e të vdekurit, e duke jetuar me një ndjeshmëri krejt tjetër, tha në mënyrën më të pabesueshme: Mua më kanë vdekur njerëz nga familja në këtë tragjedi, por dua t‘i them Erion Veliajt e Artur Zhejit të mos e politizojnë shumë këtë çështje).

Ja pra, kjo është arsyeja, që largimi i Sali Berishës, jo vetëm është një gjest i kërkuar prej tragjedisë së shkaktuar prej një afere korruptive, por përbën edhe një imperativ të kohëve politike që po jetojmë.


_________________
Sipas statistikave , ka nje person nder pese qe eshte i çekuilibruar . Neqoftese ka kater veta rreth teje dhe te duken normal , s'eshte gje e mire
Back to top
View user's profile

musashi
Anetare i respektuar
Anetare i respektuar

musashi

Joined: Mar 13, 2008
Posts: 744
Location: larg
Karma: +1

Post Post subject: BERISHA SHPORRU
Posted: Sat Mar 22, 2008 07:04 PM
Reply with quote

Opozita e Ngjela, bojkot Kuvendit

E Premte, 21 Mars 2008


Rozeta Rapushi

Opozita bojkotoi dje Kuvendin, ne shenje proteste se nderpreu diskutimet mbi tragjedine e Gerdecit. Nga foltorja e Kuvendit, nenkryetari i Grupit socialist, Erion Brace, tha se Kuvendi nuk mund te vijoje me diskutime te tjera pa u hedhur me pare drite mbi shkaqet qe cuan ne tragjedine e Gerdecit. "Mbyllja e debatit eshte anomali ne kushtet kur tragjedia eshte e hapur dhe shtypi hedh drite mbi tregti te tmerrshme armesh", tha Brace, duke ftuar opoziten ne bojkot. Apelit iu bashkua edhe grupi i deputeteve te LSI-se, qe u shprehen se nuk do te hyjne ne salle pa u zbardhur tragjedia, si dhe Spartak Ngjela. "Eshte anormale qe parlamenti te merret me shitjen e INSIG apo KESH mbi kufoma", vijoi Brace. Me gjithe kerkesen e bere, Kryetarja e Kuvendit nuk pranoi vijim te debatit. "Eshte vendim i Konferences qe e keni marre ju zoterinj, por ju nuk i qendroni fjales suaj dhe kjo nuk eshte normale. Une gjykoj se ngjarja qe ka ndodhur eshte shume e rende, por kjo nuk do te thote qe shteti te ndalet dhe te mos funksionoje me asgje", tha Topalli.

Debati

Opozita mori pjese vetem ne debatet e hapjes se seances plenare, ku nuk kurseu aspak gjuhen e ashper kunder qeverise se po ben trafik armesh dhe eshte e perfshire ne korrupsion e mafie. Kete here ne mungesen e Kryeministrit Berisha, i cili nuk u duk dje ne seance plenare. Por kabineti qeveritar u sulmua dje edhe nga deputeti i Lidhjes Demokristiane, Nikolle Lesi. Ai e quajti ngjarjen e Gerdecit si nje histori te paster korrupsioni dhe mafie. "Nuk mund te hesht me, kur pjesa me e madhe e ministrave jane kthyer ne mafioze e pjese te krimit. Segmente te partive te vogla punojne vetem per vete. Nuk e votoj me Berishen, nese ka keta ministra hajdute qe duhet te shkojne ne burg", akuzoi Lesi. Sipas tij, ashtu si ish-ministri i Mbrojtjes edhe Kryeministri duhet te jape doreheqjen. Ose te nderroje tere kabinetin qeveritar, gjysma e anetareve te se cilit, sipas Lesit, duhet t'u vihen prangat.

Akuzat

Akuzat e ashpra vijuan edhe nga kampi i majte, qe kerkonte vazhdimisht largimin e Kryeministrit dhe hetimin e tij. "Berisha na e mbushi kalendarin me dite zie. U kthyem ne vendin me shanse te humbura", tha kreu i Grupit parlamentar te LSI-se, Pellumb Xhufi. Ndersa deputetja socialiste, Arta Dade, etiketoi si autorin e krimeve dhe korrupsionit Kryeministrin Berisha. Sipas saj, ai dhe kabineti qe drejton nuk mund te rrine me ne krye te vendit. "Po shohim nje kabinet te shperfytyruar, qe duhet te ike sa me pare. Tragjedia e Gerdecit nuk eshte gje tjeter vecse vijimi i '97-es. Kjo qeveri nuk garanton dot paqe e siguri", tha Dade. Debati vijoi me Alfred Dalipin, i cili e quajti rrefimin qe Kryeministri Sali Berisha beri dy dite me pare per tragjedine e Gerdecit si memorial. "Jane bere kontrata te medha per trafik armesh. E kete e pohoi vete Kryeministri. Qeveria duhet te ike", tha Dalipi. Ne pamundesi per te folur me per ngjarjen e Gerdecit, pasi koha e diskutimit u quajt si debat per ceshtjet e jashte rendit te dites, deputetet e opozites kerkuan ne kembe zgjatjen e debatit, por pa rezultat. Seanca vijoi me shqyrtimin e projektligjeve, pa realizuar votimin per to.

Largimi pa kthimi i kundershtareve

Deputetet e opozites refuzuan dje te qendrojne ne seance, pasi u nderprene diskutimet mbi shperthimin tragjik ne Gerdec. Pas kerkesave se vazhdueshme per doreheqjen e Kryeministrit Sali Berisha dhe hetimin e tij, deputetet e majte u larguan se nuk u lejuan me te debatojne mbi tragjedine e Gerdecit. Me ta u bashkua dhe deputeti Spartak Ngjela. Seanca vijoi vetem me mazhorancen, e cila shqyrtoi projektligjet ne rendin e dites, por nuk realizoi votimin per to.


_________________
Sipas statistikave , ka nje person nder pese qe eshte i çekuilibruar . Neqoftese ka kater veta rreth teje dhe te duken normal , s'eshte gje e mire
Back to top
View user's profile


1 2 3 4 5 6 7 8
>
Post new topic Reply to topic Printer Friendly Page

 Topics   Replies   Author   Views   Last Post 
Normal
No new posts Lajmet berisha vendos qe ti dhuroj VERIO-EPIRIN grekut !!! 6 REBELI. 2669 Re: berisha vendos qe ...
 Tue May 05, 2009 10:19 AM 
angela View latest post
No new posts Politike dhe Aktualitet Topic has attachment LETËR E HAPUR RAPSODIT SALI BERISHA
[ Go to pageGo to page: 1 ... 4, 5, 6 ]
52 Gerone 20421 LETËR E HAPUR RAPSODI...
 Fri Jan 23, 2009 11:38 AM 
Kingpirro View latest post
No new posts Politike dhe Aktualitet Berisha dhe Berluskoni firmosin 3 RONI 2536 Berisha dhe Berluskoni...
 Wed Dec 03, 2008 03:47 PM 
albania-girl-uk- View latest post
No new posts Politike dhe Aktualitet Meta dhe aleatet momental kundra kodit zgjedhor Rama-Berisha 8 Kenn 2977 Meta dhe aleatet momen...
 Tue Nov 18, 2008 10:43 PM 
King_DJ View latest post
No new posts Politike dhe Aktualitet [ Poll ] BERISHA BEN VAJZEN E SABRI GODOS MINISTRE SHENDETESIE
[ Go to pageGo to page: 1, 2 ]
19 Gerone 9471 BERISHA BEN VAJZEN E S...
 Mon Aug 04, 2008 08:04 PM 
sensualii View latest post
You cannot post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Rregullorja |Ndihme Online |Grupet e Forumit | Lajmet| MeeMira.com | WebAlbania.com | NjoftimeFalas.com | Akullore-Chat.com | BestDialog.com

Webalbania.com eshte themeluar me 28 nentor 2004.Qellimi i ketij websiti eshte bashkimi i shqiptareve nga e gjithe bota.Kerkon te jete per antaret e saje nje vend argetues,informues,edukues,patriotik.Jo vetem kaq,por di te respektoj dhe mirepres mysafiret e huaj.Ky websit ruan me fanatizem personat te cilet kane kontribuar ne mbarvajtje,jo vetem kaq ,por kujton dhe momente ne ndryshme te aktivitetit.Per me shume mund te hidhni nje sy ne librin e historise...
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy